Virózy opět mají svou sezónu. Tělo těžko zvládá neustálé přechody z tepla do zimy a při sebemenším oslabení imunity přichází odpověď organismu. Zapomínat by se nemělo ani na dýchací cesty, které jsou vstupními branami pro nebezpečí zvenčí.

ruka s hrnkem čaje
Nachlazení vyžaduje dostatečný pitný režim. Foto: Pexels

Onemocnění dýchacích cest je velmi časté. Ať už to jsou nejrůznější rýmy, nachlazení, chřipky a podobně. Přitom můžeme velkou měrou posílit sliznice, aby byly připravené na „bojovou pohotovost. Tak budou mít viry daleko nižší pravděpodobnost zvítězit.

Péče o nosní sliznici

Čistit nos se dá i slabým solným roztokem (trocha soli rozpuštěná ve vodě) nebo mořskou vodou. Přitom je třeba při dlouhodobém používání dbát na to, aby se jednalo o izotonický roztok. Ten totiž má stejnou koncentraci minerálů jako lidská plazma. Díky tomu sliznici chrání a nevysouší se. Pomůže v suchém klimatizovaném prostředí, při alergiích, ale i preventivně.

Prospěšné jsou i inhalace, když ohřejete vodu se solí nebo třeba Vincentku, nahnete se nad páru vycházející z hrnce, přehodíte přes hlavu utěrku a zhluboka se nadechujete. Tato jednoduchá procedura velmi pomáhá i při potížích s rýmou a případně dutinami. Výborně pročistí sliznice. Inhalovat se doporučuje alespoň 5 minut, vhodných je zhruba 10 minut.

Když je člověk nemocný, prospěje rychlejšímu léčení inhalace minimálně 2x-3x denně. Dávejte si ale pozor, abyste předtím nejedli. S čerstvě plným žaludkem nejsou inhalace vhodné.

K péči o snadné dýchání pomáhají také zvlhčovače vzduchu. Mohou to být přístroje nebo také odpařovací misky. S prádlem sušícím se v místnosti je třeba zacházet opatrně, aby se netvořily plísně, je třeba hodně větrat.

Ke zvlhčené sliznici dopomohou také různé esenciální oleje. Můžete je přidat třeba do odpařovací misky nebo opatrně potřít kousek hrudníku. Skvělý je eukalyptus nebo také máta. Výborně poslouží i tymián, borovice nebo cypřiš.

Možností, jak ošetřit nosní i krční sliznici je minerální voda Vincentka. Výborné je zvlhčování nosní sliznice stříkáním. Hlasivkám a krčním sliznicím zase prospívá popíjení této minerálky.

Péče o krk

Při kašli je důležité snadné odkašlávání, které je potřeba podpořit. Když se zvlhčí sliznice, odkašlávání je snazší a čistí se tak cesty.
Dostatečný pitný režim je také velmi důležitý, protože ředí případné hleny a ve vlhkém prostředí se bakteriím špatně daří. Vyplatí se tedy důkladně pít i v zimě. Ideálně čaje a voda, případně doplnit minerálkou.

Když vás popadne nějaký ten virus, je potřeba respektovat hygienická pravidla. Nachlazení se doporučuje vyležet. Nikdy nevíte, do čeho se může nemoc rozvinout. S chřipkou by se měl člověk vyležet a být stranou od ostatních, při rýmě a kašli je vhodné používat jednorázové kapesníky a pokud možno si mýt často ruce.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: