Pro současnou zimu jsou typická střídání teplot. Prudké mrazy, kombinované se studeným větrem, nízká vlhkost vzduchu a k tomu přechody z ledového počasí venku do tepla vytápěných místností.

Jak je třeba se postarat o pleť? Máme pro vás tipy.

teple oblečená žena v zimě fouká do sněhové koule

Mráz a vítr v kombinací s přechody do tepla pořádně trápí pokožku. Ta je pak nejen vysušená a napjatá, ale také podrážděná, začervenalá a ztenčená. To se projevuje také na rychlejším stárnutí, pleť ztrácí elasticitu. V chladných měsících je proto trvale narušena bariérová funkce kůže. Na které kroky si tedy dát pozor?

Dostatečná hydratace

Je zajímavé, že v létě věnujeme hydrataci – vnější i vnitřní – dostatek času, ale v zimě na to trochu zapomínáme. Přitom i v tomto období potřebuje nejen naše pleť hydrataci. Hydratačním krémům se nevyhýbejte ani v zimě. Kromě toho hlídejte, aby byly dostatečně výživné a používejte ho dostatek. S hydratací souvisí i pitný režim. I v zimě pijte, třeba teplou vodu, horké čaje, třeba bylinkové, které vytvoří i hezkou atmosféru.

Příliš častým sprchováním se pokožka vysušuje. Je ale zároveň třeba dodržovat hygienu, proto si pořiďte výživný krém a nedovolte, aby na pokožce vznikly červené mapy vyrážky. Vyhýbejte se také příliš horké vodě, která je možná příjemná, ale pokožku ještě více vysušuje a ta je pak citlivější.

I v zimě je třeba pokožce věnovat péči podle typu pleti. Větší péči potřebuje přirozeně suchá (hutný krém s přírodními oleji) a mastná pleť (lehčí hydratační krém a sérum na omezení tvorby kožního mazu).

Při teplotách pod 8 °C dochází ke omezení funkce mazových žláz. To znamená, že tvoří velmi málo lipidů a je tak poškozen přirozený ochranný olejový film pokožky. Tím přichází ještě více o vodu z povrchu pokožky. S ohledem na tuto teplotu se lipidy na povrchu kůže ještě hůře rozmísťují a tím trpí ochranná funkce kůže.

Také ruce potřebují v zimě správnou ochranu. Aby naše ruce nebyly suché a nepraskaly, je vhodné sáhnout po výživném krému. I jemné prasklinky totiž mohou vést k zanesení infekce. Hodí se také nosit rukavice, které ochrání ruce a nehty před ledovým chladem. Jednou za čas pokožce prospěje i masáž třeba mandlovým nebo jojobovým olejem. Tak můžete v zimě optimálně pečovat o pokožku rukou.

Nezapomínejte se v zimě starat o rty. Protože je zakrývá jen tenká kůže, jsou velmi citlivé. Nenechte to až na dobu, kdy budou popraskané. Pořiďte si vyživující balzám na rty a nedávejte ho z kabelky nebo tašky.

Chraňte pleť proti UV záření

I když se to nezdá naše pleť potřebuje chránit v létě i zimě, přestože je šedivo a nesvítí prudké slunce. UVA a UVB paprsky vedou k předčasnému stárnutí pokožky a o to nikdo nestojí.

Co by měla obsahovat pleťová kosmetika na péči v zimě

Rozhodně se jedná o hydratační a vyživující látky. Hydrataci, tedy vlhkost v pokožce, podpoří třeba kyselina hyaluronová, dále glycerin. Pokud v krému bude panthenol, ten se zase kromě hydratace postará i o zklidnění citlivé a podrážděné pokožky. Vhodné je také bambucké máslo. Na zklidnění podrážděné pokožky zase můžete použít přírodní přípravky s heřmánkem nebo s výtažky z růží.

Nevhodnou složkou kosmetiky je pak alkohol, který vysušuje pokožku.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: