Nože jsou nezbytnou součástí každé kuchyně. K čemu nám bude ta nejlepší trouba, velké prkénko, sada hrnců a talířů, když nebudeme mít suroviny čím nakrájet? Na nože při zařizování kuchyně rozhodně nezapomínejte, myslete i na jejich správné uskladnění.

Foto: Pixabay

Kuchyň je třeba správně vybavit

V kuchyni bez vybavení se nedá pořádně fungovat, aspoň nějaké základní by v ní chybět rozhodně nemělo. A tím nemluvíme jen o sporáku a troubě, ale i o hrncích, pánvičkách, pekáčích, mísách, cedníku, prkénkách, naběračkách, metličkách na šlehání, škrabce na brambory, vařečkách, obracečkách, struhadlu, utěrkách, a hlavně o nožích.

Proč jsou nože tak důležité?

Bez nožů nepřipravíte žádný pokrm. Zdá se vám to přehnané? A jak nakrájíte maso, zeleninu, sýr, pečivo a další suroviny? Nože jsou prostě důležité, žádný kuchař se bez nich neobejde. Musí ale být pořád ostré, odolné proti rzi a nesmí se prohýbat.

Náš tip: Kromě samotných nožů si pořiďte i brousek na nože, s jehož pomocí zvládnete nože nabrousit a udržet ostré i vy doma. Alternativou může být brusný kámen, pro pravidelné oživení čepele si vystačíte s ocílkou.

Jaké nože mají místo v každé kuchyni?

V malé kuchyňce, kde to s vařením nepřeháníte, si vystačíte s univerzálním nožem, nožem na pečivo, čistícím a možná i vykosťovacím nožem. Kdo ale chce vařit jako profík, ten by si těch nožů měl přeci jen pořídit o něco víc. Bez jakých nožů se neobejde?

 • Univerzální nůž se hodí na spoustu věcí, třeba i na přípravu studené kuchyně.
 • Kuchařský nůž má taky všestranné využití, nejvíc ho ale využijete na krájení syrového masa, zeleniny a možná i bylinek.
 • Nůž na chleba s vroubkovaným ostřím si poradí i s čerstvým pečivem.
 • Vykosťovací nůž
 • Filetovací nůž
 • Rádi si připravujete steaky? Pak si pořiďte i steakový nůž.
 • Santoku nůž na krájení ovoce, zeleniny, hub i masa.
 • Porcovací nůž
 • Čistící nůž, kterým zeleninu a ovoce nejen oloupete, ale i odstraníte kazy.
 • Nůž na sýr
 • Sekáček na maso, který si poradí i s žebry apod.

Jak nože uskladnit, aby dlouho vydržely?

Většina z nás má nože uložené v zásuvce, stejně jako příbory a další kuchyňské náčiní. Někdo dokonce nože, které často používá, nechává jen tak položené na kuchyňské lince. Ani jedno není správný způsob uskladnění nožů. Jak na to správně?

Foto: Pixabay

Díky stojanu nebo bloku budete mít nože pořád po ruce

Základním pravidlem pro uskladnění nožů je to, že musí být na bezpečném a snadno dostupném místě. To hravě splní stojan nebo blok na nože, který můžete umístit na pracovní plochu, mnohdy má i otvor na ocílku nebo na nůžky na bylinky.

Takový stojan by měl být vyrobený z materiálu, který odolá vlhkosti, která v kuchyni samozřejmě je, nedeformuje svůj tvar, nerozpadá se. Může jít o dřevo, plast i ocel.

Nože můžete uložit i na magnetickou lištu

Nejpraktičtější způsob uložení nožů je magnetická lišta připevněná nad pracovní plochu nebo kuchyňskou linku. Lištu připevníte pomocí dvou vrutů, rychle a jednoduše na ní uložíte několik nožů. Stačí je přiložit k liště, extra silné magnetické proužky se postarají o zbytek. Navíc budete mít nože neustále na očích.

Víte, že magnetické lišty jsou na trhu hned v několika velikostech, aby si na své přišel opravdu každý?

Nejen na cesty se hodí pouzdro na nože

Berete s sebou nože často na cesty? Převážíte je na chalupu nebo dovolenou a zase domů? Uložte je do praktického pouzdra, díky kterému je budete mít pořád po ruce. Stejně jako profesionální kuchař.

Takové pouzdro může být z různých materiálů, nejčastěji jde o tkaninu nebo syntetickou kůži a vybírat můžete mezi rolovacím a skládacím pouzdrem.

A co ty nože v zásuvce?

Nemáte jiné místo, kam byste nože uskladnili? Nebo prostě jen nechcete měnit své zvyky? Ona ta zásuvka nemusí být až tak špatným řešením, musíte si ale pořídit organizér, díky kterému budou nože uložené samostatně, nebudou se dotýkat jiného náčiní. Když jim navíc pořídíte chránič čepele, máte vystaráno.

Víte, že díky organizéru na nože budete mít vždy přehled o tom, kde se který nůž nachází? Jednotlivé nože jsou od sebe odděleny drážkami, zabráníte tak i jejich možnému poškození.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: