Každý povrch je jiný. Na to bychom měli brát zřetel už při výběru barvy, kterou budeme používat. Barvy na kov se nehodí na dřevo a naopak. Čas a peníze určitě neušetříte koupí jedné barvy na všechny povrchy. Špatně zvoleným nátěrem si přiděláte práci anebo hůř, poškodíte povrch natíraného předmětu a budete muset řešit opravu.

Dřevo potřebuje dýchat a hýbat se

Dřevěné ploty, lavičky nebo pergoly jsou ozdobou každé zahrady. Dřevo je ale přírodní materiál, který potřebuje řádnou péči. Tu mu dopřejete vhodně zvolenou barvou určenou přímo na dřevěné povrchy. Venkovní barva na dřevo ho totiž neuzavře, ale dovolí mu dýchat. Díky tomu budou dřevěné ploty nebo lavičky odolné vůči UV záření, změnám teplot i povětrnostním vlivům. Venkovní nátěr dřeva na povrchu neudělá nepropustnou vrstvu, která by se vlivem změny objemu dřeva poškodila, ale vytvoří na dřevu ochranný film, který nepopraská.

Jaký typ nátěru na dřevo je nejvhodnější

Na dřevěné pergoly, lavičky a dřevěné zahradní domky je vhodné použít lazury nebo krycí nátěry. Pokud máte dřevěnou terasu, na tu zvolte olej nebo vosk na dřevo. Zvýrazní strukturu dřeva a chrání stejně dobře jako krycí nátěr. Exotické dřevo potřebuje speciální péči, vždy se před nákupem barvy na terasu ujistěte, že ji můžete použít.

Kov je třeba chránit před rzí

Určitě nechcete naši plechovou střechu zahradního domku každý rok renovovat, okapy každým rokem znovu a znovu natírat. Tomu se dá vyhnout tak, že zvolíte barvu určenou přímo na kov. Barvy na kov chrání předměty před tvorbou rzi a na povrchu vytvoří ochranou antikorozní vrstvu. Kov, který budeme natírat barvou, je dobré očistit, aby barva na povrchu dobře držela. Pro ty z nás, kterým se do takové činnosti ale nechce, už existují barvy, které se dají aplikovat přímo na rez. Tou mohou být různé samozákladující syntetické barvy na kov.

Plast jen tak nenatřete

Plastový nábytek, plůtky mezi záhony nebo květináče ztrácejí svoji krásnou barvu a začínají vypadat zašle? Pak je čas na nový nátěr. Ale pozor, plast je snad nejnáročnějším materiálem na nátěr. Ne každá barva na něm drží a některé plasty se nedají natřít vůbec (PP, PE, teflon). Na ty, které se natřít dají, je nejvhodnější použít základovou barvu na plast. Tu pak můžete přetřít odstínem, který se vám líbí. Na plast je vhodné zvolit nátěr ve spreji. Práci tak budete mít hotovou daleko rychleji, a navíc se sprej dostane i do míst, kam štětec nedosáhne.

Barvy na dřevo, kov, ale i plasty nakupujte u spolehlivých profesionálů, ideálně s léty praxe, jakými jsou například v e-shopu Lakmarket, kde vám poradí, jaký typ nátěru zvolit.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: