Krby a krbová kamna se staly oblíbenou součástí našich domovů. Zajišťují pro nás nejen teplo, ale také příjemnou domácí atmosféru, které s běžnými radiátory jen tak nedosáhnete. Jejich umístění je ale třeba dobře promyslet, protože každá taková instalace má své zásady.

Krb, nebo krbová kamna?

Ačkoli v běžné mluvě se tato dvě slova často používají jako synonyma, mezi krby a krbovými kamny existuje rozdíl. Spočívá především v konstrukci topeniště. Krby jsou zpravidla zdrojem otevřeného ohně, nemají tedy žádná dvířka a současně u nich není možné jakkoli regulovat výkon. Na druhou stranu nabízejí uklidňující pohled do otevřených plamenů a jsou efektní dekorací, která každý obývací pokoj pozvedne o úroveň výš. Často se proto využívají tam, kde slouží především jako dekorace a zatápí se v nich jen příležitostně.

Krbová kamna nabízejí podobný efekt, a navíc o něco vyšší bezpečnost, protože jsou vybaveny dvířky, a nehrozí tedy proniknutí žhavých částic do okolí. Jsou také lepší variantou v případě, že máte doma děti nebo domácí mazlíčky, ačkoli i tady je vhodné pořídit z bezpečnostních důvodů krbovou zástěnu.

Krbová kamna jsou také o něco praktičtější z toho důvodu, že z nich nelétá popel, a díky praktické regulaci výkonu s nimi spalujete méně dřeva a můžete ovlivnit teplotu v místnosti. Vždy ale záleží především na vašich preferencích a celkovém stylu interiéru. Obě varianty mohou velmi dobře plnit svou praktickou i estetickou funkci. Stačí si jen vybrat správný krb nebo kamna přesně pro váš domov.

U obvodové stěny, nebo do prostoru?

Umístění krbu k některé z obvodových stěn má mnoho praktických důvodů, proto se jedná o častější variantu. Krb nebo krbová kamna v takovém případě nikde nepřekážejí a lze je snáze napojit na komín, který se ve většině případů staví právě u stěn. Pokud chcete využít efektivně každý kout, můžete zvážit pořízení rohového krbu.

Další možností a designově velmi atraktivním řešením je potom umístění krbu či kamen do prostoru, kde se stávají centrálním prvkem místnosti. Není to ale jen o designu, kamna umístěná uprostřed místnosti mají i své praktické a zcela logické opodstatnění. Teplo v tomto případě nemá takovou tendenci odcházet skrze obvodové stěny ven, ale naopak lépe vytápí celou místnost.

Nabídka je v současné době natolik pestrá, že se fantazii meze skutečně nekladou. Můžete mít kamna volně stojící nebo vestavná, různých velikostí a v nejrozličnějších dekorech. Podobně pestré je to i s „palivy“. Kromě kamen na dřevo si můžete pořídit i plynový nebo elektrický model. V každém případě ale platí, že se kamna nebo krby stávají ústředním prvkem obývacího pokoje. Tomu by tedy mělo odpovídat i další rozestavění nábytku.

Problém může nastat při hledání vhodného místa na televizi, která v mnohých domácnostech nahradila oheň a stala se bodem, ke kterému směřuje pohovka i křesla. Často se proto volí umístění televize vedle krbu – samozřejmě v bezpečné vzdálenosti. Někdy se můžete setkat i s televizí umístěnou nad krbem. Častěji se toto řešení objevuje především v kombinaci s plynovými nebo elektrickými krby, protože v případě klasických kamen na tuhá paliva je taková instalace o něco náročnější a je třeba ji konzultovat s odborníky. Vždy je nutné teplo vycházející z kamen vhodným způsobem odklonit, a to například pomocí římsy, výklenku a také kvalitní izolace.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: