Laminát patří mezi podlahové krytiny, které se velmi snadno udržují. Navzdory tomu však laminát vyžaduje určitou úroveň údržby a čištění. Jaký je nejlepší způsob čištění laminátu? Je vhodné čistit ho mokrým hadrem nebo ho stačí jen vyluxovat? Jak si údržbu laminátové podlahy co nejvíce usnadnit? Představíme nejlepší způsoby čištění laminátové podlahy, ale i nejčastější chyby, kterým je nejlepší se při údržbě laminátu vyhnout.

Jednoduchý postup pro rychlé čištění laminátu

Čištění laminátu vám nezabere moc času, jde totiž o odolnou podlahovou krytinu, která nevyžaduje zvláštní péči. Stačí laminát každý týden vyluxovat a odstranit tak prach a případná další smítka, která se na něm nashromáždila. Je důležité, abyste na vysavači používali jen měkké nástavce, které zabrání případnému poškrábání podlahy.

Pro účinnější čištění se kromě luxování doporučuje ještě zametání měkkým smetákem určeným do vnitřních prostor. Nejprve tedy laminát dobře zameťte a potom ho ještě vyluxujte. Při pravidelném provádění těchto činností vám laminátová podlaha bude ještě dlouho dělat radost svou zachovalostí a pěkným vzhledem.

Pro ještě čistší laminát – důkladné čištění

Kromě pravidelného týdenního čištění je dobré každých pár měsíců laminát vyčistit ještě důkladněji. K těmto účelům můžete použít měkký a navlhčený hadr a pár kapek čisticího prostředku určeného k čištění podlah.

 • Hadřík na čištění musí být co nejměkčí, vyrobený z mikrovlákna či jiných podobných materiálů, které nejsou hrubé a dobře sají vodu.
 • Hadr musí být opravdu dobře vyždímaný, aby voda na laminátu nezůstávala.
 • Je důležité, abyste při čištění používali taková čistidla, která jsou přímo určená pro tyto účely.

Po každém takovém čištění bude vaše laminátová podlaha opět vypadat jako nová.

Nejčastější chyby při údržbě laminátu

Přestože je čištění laminátu velmi jednoduché, mnoho lidí volí nevhodný způsob.

 • Příliš mnoho vody škodí všem typům dřevěných podlahových krytin, i laminátu. Hadr by měl být jen vlhký a ne mokrý.
 • Nepoužívejte mýdlo ani čisticí prostředky na bázi různých olejů, jelikož kvůli nim bude váš laminát skvrnitý, případně na něm po čištění zůstanou stopy.
 • Je důležité vyhnout se příliš silným čisticím prostředkům, které mohou poškodit svrchní ochrannou vrstvu vašeho laminátu. U skvrn používejte přípravky na laminát.
 • Pozor na drsné materiály. Používejte hadřík z mikrovlákna či jiného měkkého materiálu.

Jak vyčistit různé skvrny z laminátové podlahy?

Pokud se na laminu objeví skvrna, je důležité ji hlavně co nejdříve odstranit. Jak správně postupovat závisí i na tom, o jaký typ skvrny se jedná:

 • Vylitá tekutina: Pokud se laminátová podlaha polije, je nutné tekutinu ihned otřít měkkým a suchým hadříkem.
 • Mastné skvrny: Nejlepším způsobem odstranění mastných skvrn z laminátové podlahy je použití sáčku s ledem, který položíme na skvrnu, a pak skvrnu jednoduše odstraníme pomocí plastové lopatky. Nakonec podlahu důkladně vytřeme dosucha měkkým hadříkem.
 • Kapky barvy: Na ubrousek či suchý měkký hadřík přidáme kapku acetonu či odlakovače na nehty a pak skvrnu jemně setřeme. Když je skvrna odstraněna, otřeme podlahu ještě suchým a měkkým hadříkem.

Jak dodatečně ošetřit laminátovou podlahu?

Kromě pravidelného čištění a údržby můžete laminát preventivně ošetřit a vaše podlahová krytina tak zůstane déle krásná. Doporučujeme dodržovat:

 • Na nohy židlí a stolů je dobré umístit měkké polštářky, které zabrání poškrábání podlahy.
 • Rohožky před vstupními dveřmi velmi dobře zachytí špínu, písek a malé kamínky, které by laminátovou podlahu mohly poškodit.
 • Pokud máte domácí zvířata, postarejte se o to, aby si o podlahu nebrousila drápky, případně je vhodně zajistěte nebo jim drápky ostříhejte.
 • Pod otočné židle umístěte průsvitné ochranné podložky.
Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: