Velikonoce jsou svátky jara a slaví se každý rok v jiný den. Jedná se totiž o jeden z mála pohyblivých svátků v roce. Na se budou konat v roce 2023?

Foto: Pixabay

Velikonoce jsou nádhernými svátky, ať už je vnímáte pouze jako svátky jara, nebo v křesťanském smyslu, kdy se slaví vzkříšení Ježíše Krista. Oslava jara pak představuje přípravu tradičních pochoutek, malování vajíček, koledníky s pomlázkami. Velikonoce jsou pohyblivými svátky, protože měsíc prochází svými fázemi každý rok jinak. Vždy však ale zasáhne do období mezi 23. březnem a 26. dubnem.

Jak se počítá datum Velikonoc

Protože Velikonoce nemají každý rok přesně stanovené datum, počítá se podle prvního jarního úplňku. Velikonoční neděle je první, která následuje po prvním úplňku po 21. březnu. Jestliže připadne úplněk na neděli, slaví se Velikonoce až následující neděli.

Kdy se budou slavit Velikonoce v roce 2023

Velikonoční pondělí letos vychází na 10. dubna a jedná se o státní svátek, podobně jako Velký pátek 7. dubna. Letos si tak velikonoční svátky většinou budeme moci využít jako příjemný prodloužený víkend. Děti, které chodí do školy, budou mít ve čtvrtek 6. dubna velikonoční prázdniny.

Foto: Pixabay

Jak se tradičně jmenují jednotlivé dny pašijového týdne

Pašijový neboli Svatý týden, případně Velký týden, má pro názvy jednotlivých dnů speciální pojmenování. Květná neboli pašijová neděle je poslední nedělí před Velikonocemi a letos připadá na 2. dubna. Následuje Modré pondělí, kterému se také někdy říká Žluté. Úterý má označení Šedivé, středa je zase Sazometná, lidově také Smetná nebo Škaredá, čtvrtek Zelený, pátek Velký, sobota je Bílá. Neděli se říká Boží hod Velikonoční, pak už následuje jen Červené (Velikonoční) pondělí.

Další Velikonoce nás pak čekají 31. března 2024.

Zdroj:
Wikipedia.org

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: