Nakladatelství KAZDA vydalo praktickou příručku Vyvýšené záhony na balkoně, díky které se můžete připravovat na jaro. A vůbec nevadí, že nemáte zahradu. Najdete v ní inspirativní návody a tipy na to, jak si vypěstovat spoustu zeleniny, bylinek či ovoce a celoročně sklízet bohatou úrodu. Přečtěte si ukázku.

Vyvýšený záhon na balkoně je skvělou možností pro začátečníky, pokročilé zahrádkáře, i nadšené amatéry, jak i na malém prostoru městského balkonu pěstovat ovoce a zeleninu či bylinky. V současné době lze sehnat ty nejrozmanitější typy vyvýšených záhonů z různých materiálů, od vertikálních, přes záhony na nožkách až po ty malé, které stojí těsně u země. Něco vhodného se najde pro každý balkon a místo, které máte k dispozici.

V knize Vyvýšené záhony na balkoně se 152 barevnými fotografiemi a 30 barevnými ilustracemi najdete rady, jak vlastními silami vyrobit a osázet různé typy vyvýšených balkonových záhonů, jak zkombinovat různé rostliny tak, aby se vzájemně podporovaly, jak vyrobit a používat vlastní biohnojivo, jak efektivně zavlažovat a jak rostlinky chránit před škůdci. V knize najdete i vzorové záhony a tipy na kombinace rostlin, které můžete na svém balkoně využít.

„Jakmile jednou ochutnáte výpěstky z vlastního balkonu, bude vám jasné, že se všechna práce na balkonové minizahrádce vyplatila. Rajčata, která skutečně zrála na slunci, jsou mnohem aromatičtější. Zcela zralé, tmavé maliny utržené přímo z keříku chutnají doslova skvostně. Čerstvě sklizená okurka se špetkou soli a několika kapkami olivového oleje – to je požitek nesrovnatelný se zeleninou ze supermarketu. Zelenina a ovoce, které jsme s láskou a péčí sami vypěstovali, chutnají prostě mnohem lépe,“ říká autorka knihy Lisa-Maria Trauerová.

Lisa-Maria Trauerová – fotografka z Vídně miluje přírodu, je veganka a přímo uprostřed města si vytvořila zelenou džungli. Na svém balkoně o rozloze 10 m2 pěstuje více než 50 druhů zeleniny, bylinky, ovocné stromy a keře. Její vyvýšené mini záhony, květináče a závěsné truhlíky jsou plné rostlin, kterých každoročně přibývá. Vyrůstala s rukama zabořenýma do hlíny, o zahradničení se mnoho naučila od svých rodičů a prarodičů a v posledních letech k tomu přidala i spoustu vlastních zkušeností se zahradničením na balkoně.

Prolistujte si ukázku z knihy:

K221_ukazka_Vyvysene_zahony_na_balkonech

Nakladatelství KAZDA • překlad: Magdalena Havlová • počet stran: 112 • vazba: měkká s klopami • originální název: Mein Balkon Hochbeet – Grosse Ernte auf kleinem Raum • cena s 20% slevou v e-shopu nakladatele: 279 Kč

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: