Svatomartinská tradice sahá do hluboké minulosti. Svátek sv. Martina se slaví 11. listopadu většinou ho spojujeme s pranostikou o nadílce sněhu a svatomartinským vínem. Jde ale o mnohem víc.

Svátek svatého Martina má velkou tradici nejen u nás, ale i v dalších zemích. Jednalo se o významný den pro čeleď, které v tento den končívala služba. Dostávali mzdu a hledali nového hospodáře, někdy se jim služba prodlužovala o rok. Kromě toho se v rámci vsi uzavíraly další dohody (s ponocným, ovčákem…).

Na hradě Loket se konají svatomartinské slavnosti. Foto: Hrad Loket

Legenda o sv. Martinu

U nás se slaví svátek sv. Martina jako začátek zimy, ale v rámci tradic se jedná o mnohem víc. Tento den měl nejen v Čechách a na Moravě bohatou tradici. Kdo byl svatý Martin? Římský voják, poustevník a biskup v Tours, který žil v letech 316 nebo 317 až 397. Katolická církev ho označila za svatého. Patří mezi první nemučedníky. Jednalo se o zakladatele prvních klášterů na území dnešní Francie.

A jak souvisí svatý Martin s husami? Legenda říká, že svatý Martin byl velmi skromný a nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours. Schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu nesli, do husince mezi hejno hus. Ukejhané husy ho prozradily. Ale také se říká, že husy Martina velmi rušily při kázání svým kejháním. Odsoudil je tím, že v den jeho památky trůnily na pekáči.

Obraz od Wilfreda Thompsona (1891-1921), Public domain, via Wikimedia Commons

Pranostiky ke sv. Martinu

Svátek sv. Martina je spojen s pranostikami, které se hodně odkazují na příjezd sv. Martina a, počasí a úrodu vína. Naši předkové zjistili, že v tento den se na našem území často objevoval první sníh. A doplnil chmurné a chladné počasí.

Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.
Sv. Martin přijíždí na bílém koni.
Když na sv. Martina mráz uhodí, na rok dobré víno se urodí.
Na sv. Martina, drž se synku komína.
Na sv. Martina bývá dobrá peřina.
Na den sv. biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce, páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.
Na sv. Martina jiskrná vína.
Na sv. Martina vábí pečená husička k rodinnému obědu.
Radost Martina je hus a džbán vína.
Na sv. Martin, ještě se tam vrátím, ale na svatého Mikuláš mě tu najisto máš.
Martinův led, bude vodou hned.
O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

Kulinární tradice na sv. Martina

Ke svátku sv. Martina patří také různé kulinární laskominy. Hlavně se jedná o svatomartinské víno a pečenou husu. Svatomartinské víno je určené ke konzumaci od 11. listopadu a jeho košt se konává 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut. Jedná se o první víno roku a podle něj prý lze odhadnout, jak výborná budou vína letošní úrody.

Kromě vína se tradičně připravuje hezky vypečená husička se zelím a knedlíkem. Typická jídla ještě doplňují svatomartinské rohlíčky. Kromě tohoto sladkého pečiva se podávají i další druhy a posvícenské koláče.

V tento den se konají různé slavnosti, často spojené s příjezdem „svatého Martina“ na bílém koni. Na Svatomartinské slavnosti můžete zavítat třeba na hrad Loket a užít si pohádkovou atmosféru. Za Martinskými prohlídkami můžete letos i na Hrad Šternberk nebo Zámek Jánský Vrch. Připomenou nejen legendu o sv. Martinovi, ale také tradice spojené s tímto dnem. Chybět nesmí ani ochutnávky tradičních pokrmů a nápojů. Svatomartinská vína v jízdárně pak představí zámek Lednice

Po tomto dnu dříve nastávalo období klidu a půstu.

Zdroj:
cs.wikipedia.org/wiki/Historie_svatomartinských_tradic
www.pribram.cz/clanek/proc-se-slavi-svatek-svateho-martina-pojida-se-husa-a-pije-vino
martin.blansko.cz/tradice

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: