Půst je právě ve své druhé polovině, Velikonoce čím dál blíž a čeká nás čtvrtá postní neděle. 10. března nastává Růžová, Družebná, Středopostní či Laetare.

Makovy frgal
Autor: Tombart, vlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz

10. března 2024 nastává Růžová neděle, která v kostelech střídá fialovou barvu. V Římě se tuto neděli také světí zlatá růže. Označení Laetare (radostná) je odvozeno od mešní antifony (zpěv, který zpívají střídavě dva sbory nebo sbor a kněz) Laetare Ierusalem – Raduj se, Jeruzaléme.

Čtvrté ze šesti nedělí se také říká Družebná, staročesky Družbadlná či Družbadlnicí. A s čím souvisel tento zvláštní název? V tuto doby se plánovaly námluvy a družba při nich měl významnou roli, při nich nichž hrál družba významnou roli. Jedná se o společenskou funkci při lidové svatbě. Také se jí říká mládenec. Nejčestnější je svatební svědek. Budoucímu ženichovi budoucí nevěsta nabídla pučálku s vidličkou a pokud si nepočkal na lžíci, vzbudil smích.

Co se dělalo na čtvrtou postní neděli

Tak trochu je to možné rozpoznat z názvů. Půst mohl být krátce přerušen a lidé se mohli radovat a bavit se. Na návsích se setkávala mládež a spolu jedli různá jídla. Sice se ještě nemohlo jíst maso, ale tučnější ryba byla povolena. Hlavně se ale pekly koláče, kterým se říkalo družbance. Jedná se o velké koláče z kynutého těsta, které se mažou světlou i tmavou potírkou. Říkalo se tomu, že se obě potírky druží. Kromě toho se připravoval pokrm z hrachu, nám již z minulých dílů zvaný pučálka. Jinde se chystal pálenec, upečený hrách posypaný cukrem a pepřem.

Jak už jsme zmínili, chodívalo se i na námluvy. Také se vše začínalo chystat na další neděli, která měla název Smrtná.

Seriál k postnímu období:

1. postní neděle – Liščí, Černá, Pučálková
2. postní neděle – Pražná, Sazometná
3. postní neděle – Kýchavá
4. postní neděle – Družebná
5. postní neděle – Smrtná
6. postní neděle – Květná

Zdroj:
Wikipedia.org
PhDr. Alena Vondrušková, Český lidový a církevní rok, MOBA 2015
https://zakrasnejsivimperk.cz/
https://www.krasaliturgie.cz/nezarazene/nedele-4-postni-laetare.html
Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře, Eva Večerková, Vyšehrad, 2016

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: