fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Je začátek školního roku a opět se prochází náročným výběrem kroužků pro děti. Pokud tenhle proces absolvujete poprvé, možná vám dá práci vše sestavit tak, abyste vyhověli dítěti a zároveň ho nepřetížili.

Také by váš potomek měl zájem o spoustu činností, až se bojíte, jak to všechno skloubit dohromady? Pokud vaše dítě nastoupilo do první třídy, pořádně se mu mění svět. Přestává doba her a začíná sezení v lavicích, které je mnohdy velkým oříškem a zkouškou na obou stranách. V tuto dobu je potřeba, abyste ho příliš nezatížili velkým množstvím dalších činností. Začátek roku je sice pozvolný, ale průběh roku pak pokračuje v pořádném letu. Jak byste se tedy měli rozhodnout? Hlavně je potřeba zaměřit se na záliby dítěte a jeho naturel. Pokud je velmi živé, zvládne více činností. Někomu bude stačit kroužek jeden. Odborníci doporučují, aby děti nenavštěvovaly více než tři kroužky.

Měli byste myslet na to, že kroužky mají vyvažovat činnosti, které provádí ve škole. Doplnit tedy sportem a uměleckou aktivitou, ať už hudební nebo třeba výtvarnou. Některé kroužky jsou velmi náročné, je tedy třeba zohlednit i tuto okolnost. Kroužky jsou důležité, protože pokračují ve zlepšování nebo získávání dovedností, navíc mohou získat nové kamarády a zlepší si sociální chování.

Při výběru si také nechte poradit známými, kteří by mohli mít reference na jednotlivé vedoucí kroužků, případně zkuste hledat na internetu. Pokud vaše dítě ze začátku příliš nikam nechce a vy mu vyberete kroužek podle jeho zájmů, šikovný lektor může jeho vztah a nadšení posílit.

Při první nechuti na kroužek je potřeba vytrvat, dítě se tak učí zodpovědnosti. Pokud nechuť přetrvává, je důležité zjistit příčinu. Na jedné straně se může jednat o lenost nebo se může jednat o změnu zájmu, která bývá u menších dětí častější, na druhé straně mohou být důvodem i vnitřní neshody s ostatními dětmi nebo vedoucími.

V každém případě by do kroužku mělo chodit dítě rádo, nasloucháním dětské dušičce se dá předejít řadě neshod.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: