halloween_svatek_zemrelych
Foto: www.pixmac.cz

Halloween nebo Dušičky? Halloween je svátek, který má tradici především v anglicky mluvících zemích. I u nás se stává poměrně oblíbeným, i když spíše mezi dětmi, zatímco Dušičky, památka zesnulých a svátek Všech svatých většinou patří světu dospělých. Ve vzpomínkách se vracíme k těm, které jsme ztratili. Je to večer poklidu, vzpomínek, pokory a skromnosti. Přináší návštěvu hřbitova, zdobení hrobů věnci a květinami, rozsvěcení svíček. V tu dobu mají podzimní hřbitovy magickou atmosféru.
Svátek všech svatých připadá na 1. listopadu a 2. listopadu si připomínáme Památku všech zemřelých, Dušičky. Halloween se slaví 31. října.

Kde se vůbec vzal divoký Halloween? Stejně jako Dušičky má svůj původ v prastarém keltském svátku Samhain (i když Halloween se mu podobá více), který se slavil v den keltského nového roku, kdy se podle keltské víry prolíná náš svět se světem mrtvých.
Taková magická noc byla právě 31. října. Během této noci nebo v některou z pěti následujících se spalovaly figuríny ze starých hadrů vycpaných slámou. Měly symbolizovat všechno špatné, co se během uplynulého roku nahromadilo, na co je zapotřebí použít kouzelný rituál a za pomocí plamenů zničit. Takto očištěni mohli vstoupit do nového roku.

dusicky_kahanek
Foto: www.pixmac.cz

Do Ameriky se Halloween dostal s přistěhovalci ze Skotska a Irska v polovině 19. století. Od těch dob se v tento večer děti vydávají v maskách a převlecích strašidel a duchů (ve snaze se přiblížit duším zemřelých) po domech příbuzných a známých, kterým nahánějí hrůzu. Za to od nich získávají sladkosti a ovoce.

Křesťanskou tradici Dušiček zavedl Papež Bonifác IV., aby nahradil pohanské rituály. U nás ji v 10. století propagoval clunyjský opat Odil.
Také se má za to, že v noci 2. listopadu se mají nechat duše mrtvých v klidu. Pokud byste chtěli vyzkoušet vyvolávání duchů, tento večer to určitě nedělejte.

Je tradováno, že svátek Všech svatých patří všem zesnulým lidem, kteří se za svou zbožnost dostali do nebe. Naopak Dušičky vzpomínají na zesnulé, kteří na smrt nebyli připraveni a procházejí očišťováním v Očistci. Proto v tento den opravdu nerušit.

Jak jste v těchto dnech naladěni? Snažíte se zkombinovat oba svátky nebo jen v tichosti myslíte na zemřelé?

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: