Umíte říci „Děkuji“ nebo „Prosím“? Asi ano, protože to jsou slova, která nám vštěpují do hlavy už odmala. Ale zvládli byste poděkovat člověku, který neslyší? To už asi moc lidí nezvládne.

Umíte se dostat přes silnici? Bez problémů, co? Ale co kdybyste byli na vozíku, to už by taková sranda nebyla.

A co tak rozkopané náměstí…. Také bez problémů, ale pro nevidomé to tak snadné není.

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo mít nějaké tělesné postižení? Ne? A co se nad tím zamyslet. K tomu vám pomůže moc hezká interaktivní výstava.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANaše cesta je už téměř tradiční akce. Svoji premiéru měla vloni a pro úspěch se letos představila i v Brně a nyní se až do 30. listopadu opět přestěhovala na holešovické Výstaviště.

Na výstavě vás čeká hromada milých průvodců, kteří vám ukáží trochu jiný svět, než na který je většina z nás zvyklá. Nejdříve se dostanete například do kuchyně pro nevidomé nebo do koupelny pro vozíčkáře. Ukáží vám různé ulehčující pomůcky. Naučí vás pár výrazů ve znakové řeči. Pomohou vám překonat nástrahy běžného života, ale také ukáží sporty jako je Showdown. Můžete si i vyzkoušet o kolik obtížnější je střelit koš při basketu, když se musíte pohybovat na vozíčku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAToto je jen částečný výčet, co na výstavě uvidíte a zažijete. Zjistíte, že svět hendikepovaných je zajímavější a zároveň i mnohem náročnější, než si myslíte. Ale také v mnohém tak podobný tomu vašemu světu – hodně zábavy, touhy po vzdělání a životě, to občas doprovázeno jen různými nástrahami.

Nevěříte? Můžete si o tom popovídat s průvodci výstavy. Mnozí mají nějaké postižení a o to jsou poznatky od nich cennější.

Přijďte se sami přesvědčit na Výstaviště v Holešovicích každý všední den až do 30. listopadu mezi 9. a 17. hodinou a o víkendu mezi 10. a 18. hodinou. Vstup je zdarma.

Stránky a další informace o výstavě Naše cesta.

Pošlete článek dál: