Péče o zuby je každodenní nezbytností. Minimálně dvakrát denně je třeba sáhnout po kartáčku na zuby a zubní pastě. Není úplně jednoduché vždy vybrat ty správné. Redakce časopisu dTest testovala univerzální zubní pasty pro dospělé a elektrické zubní kartáčky. Kartáčky si vedly poměrně dobře, zatímco v případě zubních past je třeba větší obezřetnosti.

Foto: Pixabay

Fluorid chrupu prospívá, ale jen v malém množství

Většina zubních past na na našem trhu obsahuje fluorid, který má pozitivní vliv na zuby. Remineralizováním zubní skloviny dochází k ochraně před zubním kazem. Ze 14 výrobků s fluoridem z běžné prodejní sítě nechala redakce spotřebitelského magazínu dTest provést pár zkoušek. Důležité je mít na paměti i fakt, že zubní pasta není jediným zdrojem fluoridu a získáváme ho i z dalších zdrojů.

Laboratorní měření odhalila u čtyř přípravků nadlimitní obsah fluoridu. Právě příjem vyššího množství fluoridu může vyvolat fluorózu zubní skloviny nebo nežádoucí účinky v podobě vyrážek, bolestí břicha a hlavy nebo poruch imunity.

Na všechny čtyři výrobky, u nichž se zjistilo překročení povoleného limitu (Rossmann/Alterra Zahncreme Bio-Minze, Elmex Anti-Caries Professional, Signal Cavity Protection a Vademecum Complete) byl podán podnět Krajské hygienické stanici.

„Maximální povolené množství fluoridu v zubních pastách stanovuje evropské nařízení č.1223/2009 o kosmetických přípravcích. To také vyžaduje, aby celkový obsah fluoridu výrobce na krabičce či tubě uváděl. Tento limit se přitom různí v závislosti na tom, pro koho je pasta určena, a uvádí se v jednotkách ppm (parts per million – počet částic na milión). V případě past pro dospělé je limit stanovený na 1500 ppm. Některé výrobky v našem testu hranici překročily o několik desítek jednotek, u jiných šlo až o 222 ppm,“ uvedla šéfredaktorka dTestu, Hana Hoffmannová.

Dobrovolníci také hodnotili kosmetické vlastnosti, jako je konzistence, pěnivost, příchuť a podobně. Většina hodnocení proběhla uspokojivě.

Obrušování skloviny se nekoná

Testování ověřující míru obrušovaní skloviny žádný nebezpečný výrobek neodhalilo. Všechny vzorky se vešly pod limitní hodnotu 250 RDA (relativní dentinová abrazivita). Stejně tak výrobky dokázaly efektivně odstranit pigmentové skvrny, podle indexu účinnosti čištění (CEI) získaly jen dobrá nebo uspokojivá hodnocení.

„Tyto zkoušky ukázaly, že lepší službu než pasta za více než stovku může nabídnout výrobek za dvacet korun,“ uzavírá Hana Hoffmannová hodnocení testu.

Velké rozdíly v dopadu na životní prostředí

Testování ukázalo rozdíly mezi jednotlivými vzorky nejenom v obsahu fluoridu, ale i v míře dopadu na životní prostředí, za nějž si nedostatečnou známku odnesly pasty Meridol a Colgate Total Original.

Elektrické kartáčky mají dobré hodnocení

Test 22 modelů elektrických kartáčků v cenovém rozmezí 670–6000 Kč přinesl až na jednu výjimku pouze velmi dobré nebo dobré známky. Účinnost čištění prověřili jak laboratorní pracovníci, tak i dobrovolníci, a s výsledky byli většinově spokojeni.

Dva zástupci značky Oral-B při zkouškách odstranili přes 90 % plaku, ostatní výrobky se pohybovaly v rozmezí 85–90 %. Mezi nimi byl i nejlevnější zástupce v testu Oral-B Vitality 100 CrossAction Black. Jen kartáček Emmi-dent Platinum v této zkoušce vyčistil pouze 77 % plaku, a získal tak uspokojivé hodnocení.

Více výtek měli testující u některých modelů k obsluze, výdrži baterie nebo hlučnosti, což byly další parametry hodnocení. Rozptyl ve výsledcích se pak v těchto kategoriích pohyboval od „velmi dobře“ po „dostatečně“.

„V testu jsme se zaměřili na to hlavní – jak kartáčky čistí, jak se obsluhují nebo zda nepříjemně nevibrují. Vyšší cena některých kartáčků může spočívat ve známé značce nebo bohatší výbavě. Ačkoli mezi modely byly velké cenové rozdíly, na jejich účinnosti se to příliš neprojevilo. Vybírat si mezi nimi můžete bez obav nejen podle ceny, ale třeba i designu nebo spotřeby energie,“ shrnuje Hana Hoffmannová z dTestu.

Zdroj: TZ dTestu

Pošlete článek dál: