Vypadá jako paprika a není to paprika. Tajemná ačokča
Ačokča je u nás v posledních pár let stále populárnější. Říká se jí paprikookurka a pochází z Peru. Tato zelenina se dá konzumovat za syrova, ale také ji můžete upravit.
Drobná paprikookurka s jemnou chutí patří do čeledi tykvovitých. Jednoletá popínavá rostlina může dorůst až 5 m. Uvnitř plodu se nacházejí jadérka, která mají bílou barvu a zráním se zabarvují do černa. Semena se nekonzumují.
Ačokče (lat. Cyclanthera pedata) se říká i korila a původem je z Jižní Ameriky, především z Peru. Ačokča je velmi staré ovoce (nálezy v podobě keramiky ze starověku), které se hlavně využívá jako zelenina, konkrétně papriky.
Mezi užívané názvy patří i caigua, caihua, achocha v angličtině rostlinu můžete najít jako stuffing cucumber nebo slipper gourd.
Vliv ačokči na zdraví
K vlivu této zeleniny na zdraví není příliš údajů. Uvádí se, že snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol a také že pomáhá proti cukrovce. Měl by se také využívat při onemocněních respiračního charakteru a také má mít preventivní vliv na aterosklerózu.
Ačokča obsahuje vitamín C a menší množství vitamínů skupiny B (B1, B2, B3), dále draslík, fosfor, vápník a hořčík. Nechybí flavonoidní glykosidy, některé z nich mají antioxidační účinek. Energetická náročnost ačokči představuje 17 kcal/100 g.
Ačokča v kuchyni
Využívají se mladé světlezelené plody a často se uplatňují podobně jako papriky – dávají se do salátů, masových směsí, gulášů. Také se nakládají do sladkokyselého nálevu, podobně jako okurky. V Bolívii a Peru, kde je velmi oblíbená, ačokču nadívají různými náplněmi. Semena je lepší nejíst. Naopak jíst se dají listy.
Pěstování ačokči
Ačokču si můžete bez problémů vypěstovat doma. Rostlina se vysévá na jaře a plodí koncem léta (srpen-září). Rostlina miluje vlhko a teplo. Potřebuje dostatek živin a vody. Venku může být až když je teplo a nejsou přízemní mrazíky. K rostlině je potřeba dát oporu, po které se ačokča bude pnout. Pěstovat se dá i na okně, pak ji můžete dát na zahradu nebo třeba na balkon.
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclanthera_pedata
Napsat komentář