Tuřín pozapomenutá zelenina, kterou se vyplatí zařadit do jídelníčku
Tuřín patří mezi naše velmi staré plodiny, v poslední době se mu příliš mnoho nevěnuje. Pomáhá močovým cestám, i ke štíhlému tělu.
Brukev řepka tuřín je velmi stará zelenina, která pochází ze Středomoří, kde se pěstuje přes 4000 let. I v našich končinách bývala hodně využívaná, hlavně jako součást jídelníčku, ale i pro zdraví. Tato dvouletá rostlina v prvním roce vytvoří nadzemní bulvu, která má bílou až nafialovělou barvu. Druhý rok tuřín kvete a zrají semena. Postupem času byla rostlina vytlačena bramborami.
Nutriční využití tuřínu
Tuřín je skvělou volbou pro diety, protože má vysoký obsah živin, málo kalorií a málo tuků. Z vitamínů obsahuje vitamíny A, B1 (thiamin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin), vitamín C, dále minerály draslík, který přispívá k odplavování škodlivin z organismu, dále vápník a síra. Nahořklá chuť je přičítána hořčičným glykosidům glukosinátům, které by měly mít podíl na boji s rakovinou. Při fermentaci se tyto látky ztrácejí. Nechybí ani vláknina.
Ani listy tuřínu by se neměly opomíjet. Jsou zdrojem vitamínů a vlákniny.
Tuřín pro zdraví
Proč si dávat tuřín? Zelenina má podobnou chuť jako kedlubna, je mírně štiplavá. Může se pochlubit diuretickým působením, zbavuje tedy organismus zadržované vody. Protože je zásobárnou antioxidantů (vitamíny A a C), přispívá nejen ke zvládání volných radikálů, ale také k podpoře imunity. Tuřín byl využíván při infekcích, speciálně dýchacích cest, na podporu hojení ran a dutiny ústní. Vitamín A pomáhá také s péčí o oči. V tradiční medicíně se tuřín uplatňoval i při revmatu, artitidě, ale i na vředy. Jak na nachlazení, tak pro revma a podobně se využívala nastrouhaná bulva – ať už jako obklad, nebo zasypaný cukrem a nechaný do rána, kdy se podává vzniklá šťáva. Draslík přispívá také k prevenci výskytu srdečních chorob, mrtvice a vysokého krevního tlaku. Protože je tuřín dobrým zdrojem vlákniny, pomáhá v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, také se srdečními chorobami a v prevenci cukrovky 2. typu.
Tuřín v kuchyni
Už z naznačeného souboje tuřín – brambory vyplývá, že má tato zelenina podobné využití. Může posloužit vařená, jako příloha, do polévek, omáček, uplatní se ale také zasyrova. Stačí tuřín nastrouhat, jemně osolit, zakápnout olejem a citronem. A mohou se z něj připravit i chutné hranolky.
Zdroj:
https://www.nutridatabaze.cz/potraviny/?id=652
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tu%C5%99%C3%ADn
https://www.healthline.com/nutrition/rutabagas
Napsat komentář