Pomalu se blíží období tradic, čas adventu. Jednou z tradic je už 7 let pro více než 5 100 nadšenců z celé republiky Adventní běhání. A protože toto období by mělo hodně být o myšlenkách, spojuje tato akce čas plný krásné atmosféry na výbornou. Nejenže pečujete o vlastní kondici a podporujete dobrou náladu v předvánočním shonu, ale hlavně pomáháte. Naběhané kilometry totiž promění sponzoři v peníze, které podpoří handicapované, s nimiž se život nemazlil. Už od 1. prosince.

Jak se přidat? Stačí půlhodina denně!

Nezáleží na tom, jestli poběžíte poprvé, nebo jestli jsi dáváte pravidelně své kilometry. Co pro účast udělat. Stačí se přidat k facebookové skupině Adventní běhání a v období 1. – 25. 12. každý den běžet minimálně třicet minut. Bojíte se, že to nezvládete? Žádné strachy, indiánský běh (střídání běhu a chůze) se také počítá.

Facebooková skupina je také vzájemnou podporou, kde můžete sdílet své dojmy z běhání, fotky, ale čeká vás i několik soutěží s fajn cenami.

Kdo neběhá, může podpořit akci také

Jste zarytí neběžci a chcete podpořit tuto myšlenku? Pak pro vás máme druhou možnost. Stačí si zakoupit některý z krásných kousků v adventním charitativním e-shopu. V letošní kolekci najdete třeba vánoční hrníčky a ponožky, adventní kalendáře z výběrové čokolády, svíčky, které pomáhají a mnoho dalšího. Minimálně 50 Kč z každé prodané věci putuje na pomoc dětem. Kamenný adventní obchůdek bude otevřený 15. 11. – 23. 12. v pražské pasáži Broadway (ulice Na Příkopě) a je letošní novinkou. Bude nejen skvělou příležitostí nakoupit smysluplné vánoční dárky, ale také možností nasát pravou vánoční atmosféru a potkat adventní elfy.

Co se podařilo loni?

V loňském roce se podařilo vyběhat 1 005 007 Kč, za které bylo možné pořídit speciální handbike pro Míšu, rodičům Lindy přispět na přestavbu domu na bezbariérový, a také uhradit speciální neurorehabilitace pro Kubíka a Madlenku, které nejsou proplácené pojišťovnou.

Pro nás všechny adventní běžce je lepší život dětí nejlepší odměnou. Přidejte se k nám letos taky a zažijte ten pocit s námi. Navíc poznáte nové lidi, zlepšíte si fyzičku a cukroví vám pak bude chutnat ještě lépe,” vyzývá zakladatelka projektu Babeta Schneiderová.

Komu pomůžete letos?

Cílem letošního adventu je vyběhat speciální ortézy na ruce pro osmiletou holčičku Miu s genetickým onemocněním – svalovou dystrofií. Její onemocnění je progresivní a postupně ji připravuje o všechnu svalovou sílu. Lidé s touto nemocí končí zcela nehybní, odkázáni na neustálou pomoc ostatních a umělou plicní ventilaci. Díky ortézám bude Mia schopná nyní používat své ruce, které jí každým dnem slábnou. Také se běžci pokusí vyběhat dostatek peněz na speciální “kočárko-cyklo-vozík” pro osmiletou Emu. Pro jedenáctiletou Anetku, desetiletého Jiříčka a dvouletou Gretku se zase bude běhat pro peníze na roční neurorehabilitace, které nejsou proplácené pojišťovnou.

Mia 2021

Příběh Adventního běhání

Adventní běhání založila jako neformální iniciativu a facebookovou skupinu v roce 2015 Babeta Schneiderová pro pár svých přátel. Dnes má skupina již 5 100 členů. Běžci se potkávají nejen virtuálně – v Praze běhají každou středu na snídani, v květnu vybíhají na východ slunce na Sněžku. Základem je ale stále adventní běhání, kdy se 1. – 25. 12. každý den minimálně třicet minut denně běhá a pořádají se každodenní výběhy po celé České republice.

V roce 2018 vznikl nápad charitativního rozměru běhání. S podporou firemních i soukromých dárců a provozováním adventního e-shopu se v uplynulých třech ročnících podařilo poskytnout finanční pomoc ve výši přes 1,6 milionu korun celkem jedenácti lidem, hrdinům s nelehkým osudem. V červnu 2020 Adventní běhání uspořádalo nultý ročník charitativního Běhu Advenťáka. Výtěžek z akce 91 446 Kč putoval na zakoupení pomůcek pro tři malé holčičky.

Za svou charitativní činnost získala Babeta Schneiderová v roce 2019 ocenění Laskavec od Nadace Karla Janečka a v roce 2021 ocenění Via Bona od Nadace Via.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: