Kolagen je bílkovina, která je pro lidský organismus velmi důležitá. Tělo s přibývajícím věkem kolagen ztrácí. Tato látka se dá doplnit prostřednictvím potravin a různých živin, které konzumujeme. Kde je pro nás kolagen důležitý?

Co je kolagen

Kolagen je druhem ve vodě nerozpustné bílkoviny a základní stavební hmotou pojivových tkání. Patří mezi součást svalů, kůže, kostí, šlach a vazů. Najdeme ho ale i v další částech našeho těla, například oční rohovky, zubů, ale i krevních cév. Kolagen můžeme přirovnat k lepidlu, které napomáhá držet tyto části těla pohromadě. Z toho je zřejmé, že tato látka je pro lidský organismus nezbytná. Kolagenu je několik druhů, nejdůležitějších je ale pět typů. Nejrozšířenější je první, který se nachází v pokožce, šlachách, chrupavce, kostech, pojivových tkáních a zubech.

Nedostatek kolagenu pak vede třeba k tvorbě vrásek, ochablé pokožce, ztuhlým kloubům.

Co kolagenu škodí

Od 25. roku začíná kolagenu postupně ubývat. Kromě toho kolagen také ničí konzumace velkého množství rafinovaných sacharidů (cukry ap.). Škodí mu také velké množství slunečního svitu (konkrétně ultrafialové záření), ale třeba i kouření.

Přírodní doplnění kolagenu

Kolagen se také nachází v pojivových tkáních různých druhů mas a kostí. Bohatým zdrojem kolagenu je tak vývar z kostí. Využít můžete kuřecí, vepřové i hovězí, ale také třeba tučné ryby.

Podpořit kolagen může také kyselina hyaluronová, kterou najdeme v potravinách bohatých na aminokyseliny, tedy v kořenové zelenině, fazolích, sóje. Kyselina hyaluronová jde doplnit i uměle. Tvorbu kolagenu v těle podporuje také vitamín C. Ženšen nejen působí protizánětlivě a jako antioxidant, ale také podporuje tvorbu kolagenu.

Umělé doplnění kolagenu

Alternativním způsobem doplnění kolagenu mohou být různé doplňky stravy. Předběžné studie naznačují, že mohou přispět ke zlepšení funkce svalů a kvalitu pokožky, ale také mohou být prospěšné při snižování bolesti v případě osteoartrózy. Vždy by se měl vybírat kolagen vysoké kvality. Populární je obzvláště kolagenový hydrolyzát (hydrolyzovaný kolagen) a želatina, která vzniká při vaření kolagenu.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com

Medicalnewstoday.com

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: