Obyčejná chřipka nevyvolává takové reakce jako je tomu u koronaviru COVID-19. Přitom můžeme řadu věcí jednoduše ovlivnit. Znáte všechna tato pravidla?

Na dotaz u lékaře ohledně prevence člověk dostane pouze obecné informace, protože na koronavirus COVID-19 neexistuje zatím léčba ani prevence. Proto tedy lékaři doporučují podobné postupy jako je tomu v případě chřipky.

Dodržujte hygienu

Ačkoliv se to zdá samozřejmé, dodržování hygieny u všech osob nefunguje, a přitom se jedná v době, kdy řádí viry o velmi podstatnou záležitost. Názornou ukázku, jak si správně umýt ruce, nabízí video Nemocnice České Budějovice.

Pokud nemáte po ruce mýdlo, využijte bezoplachový dezinfekční gel. Do očí, nosu a úst nepatří neumyté ruce. Spousta nečistot a bakterií se skrývá na klávesnici počítače, myši a na mobilním telefonu. I ty je třeba dezinfikovat.

Jestliže chcete něco víc, než jen dodržovat pravidla hygieny, dají se proti virům využít k ochraně respirátory třídy FFP3, případně polomasky P3. 

Omezte stres

Toto pravidlo vlastně patří mezi ta hlavní. Stres člověku ubližuje a způsobuje řadu nemocí, o které nikdo nestojí. Zůstat v klidu zdraví  pomáhá. Dobré regeneraci těla napomáhá také zdravý dostatečný spánek (uvádí se v ideálním případě 8 hodin).

Stravování

Foto: Pixabay

Obvyklá strava by měla být pestrá, co se týká rozmanitosti surovin, svou roli hraje i jejich původ. V období virů je třeba posílit imunitu. Pro tento úkol je prý ideální kombinací zázvor a kurkuma. Zázvor, se kterým je třeba zacházet opatrně, je známým antimikrobiálním prostředkem a pomáhá i při pocení. Prohřívací a dezinfekční vlastnosti má i kurkuma.
Z dalších rostlin, které pomáhají podpořit imunitu, můžete sáhnout po echinacee, hlívě ústřičné, rakytníku. Mezi antivirotika patří třeba ještě česnek, třezalka tečkovaná, oregano (skvělý je oreganový olej), houby čaga a Reishi.

Do správného stravovacího řádu patří i dostatečný pitný režim.

Dostatek pohybu a otužování

K silnému imunitnímu systému přispívá pravidelný pohyb. Ideálně na čerstvém vzduchu. Do péče o zdraví můžete zařadit i otužování.

Zůstaňte pozitivní, dobře se stravujte, dodržujte pravidla hygieny a koronaviry vás nebude ohrožovat na životě. Pokud na vás začnou útočit bacily, je třeba včas nasadit klidový režim, případně další prostředky, které bude nemoc vyžadovat.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: