Ministerstvo průmyslu a obchodu
Plakát k akci

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo po mnoha letech otevřít své brány pro návštěvníky. Průvodkyně nás provedla po reprezentativních částech této historické budovy, která sídlí Na Františku.

Budova byla postavena na přelomu 30. let minulého století v neoklasicistickém stylu podle architektonických plánů pana Josefa Fanty, který navrhl například i Hlavní nádraží v Praze či vilu Kouřimku v Poděbradech.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Pracovna ministra

Když vejdete do budovy hlavním vchodem, hned vás napadne zvednout hlavu vzhůru. A ten pohled rozhodně stojí zato. Skrz velké oválné schodiště vidíte prosklenou kopuli, která je hlavní dominantou této stavby. Pokud se vám poštěstí projít se po ministerstvu, pokračujte po schodišti do prvního patra, kde je Sekretariát ministra. Na stěnách si můžete prohlédnout fotky dosavadních ministrů tohoto resortu. Dále je už samotná pracovna pana ministra. Také uvidíte různé další pracovny a salonky. Všechny prostory mají interiér přizpůsobený době, kdy ministerstvo vznikalo – buď se jedná o původní, nebo do té doby zapadající kousky.

Dál se dostanete k zadnímu schodišti. Tato část budovy je také reprezentativní, protože pan ministr na úřadě i bydlel a mnohé návštěvy chodily právě tímto zadním vchodem.

Konec prohlídky byl ve znamení starých aut. Národní technické muzeum zapůjčilo auta, která zapadala do doby 1929-1939.

Na závěr musím říct, že my jsme z prohlídky odcházeli nadšeni. Reprezentační prostory jsou opravdu nádherné a prohlídka byla skutečně profesionálně připravena. A mně už jen zbývá doufat, že tuto podařenou akci Ministerstvo brzy zopakuje.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: