Regionální agentura pro cestovní ruch Pugliapromozione představila jeden z nejkrásnějších italských krajů. Nabízí nejen krásnou přírodu, ale také historii, umění a znamenitou gastronomii. Co o tomto regionu nevíte?

Moře je určitě jedním z hlavních důvodů, proč se vydat do Apulie (Puglia), ale příroda, umění a gurmánské zážitky jsou hned v těsném závěsu.

Mezi místy, která čeští turisté nejvíce navštěvují, určitě patří přímořské městečko Vieste na poloostrově Gargano. Velmi oblíbená jsou také městečka Vico del Gargano, Mattinata, Peschici, ale také hlavní město regionu Apulie Bari a městečka Rodi Garganico, Monopoli. Menší oblibě se těší nejvýchodnější město Itálie Otranto, historické město Galipoli a město Fasano. Letecky se dostanete do této oblasti už za necelé 4 hodiny.

Salento – The Duomo-Lecce. Foto: Franco Cappellari

Apulie plná olivových hájů a vinic

Apulie se nachází v jihovýchodní Itálii a možná ji znáte pod názvem „opatek Itálie”. 800 km dlouhé pobřeží patří mezi nejkrásnější italské přímořské oblasti. Úchvatná přírodní oblast se starými olivovými háji a vinicemi Údolí Itria a Salenta nabízí i památky po různých starých civilizacích, které zanechaly stále živé tradice a zvyky.

Region také nabízí sportovní vyžití nejen na kole a pěšky, ale i v sedle koně, případně bohaté vodní sportovní vyžití (šnorchlování, potápění, vodní lyžování a kitesurfing).

Ráj pro požitek z jídla

Kniha Culinaria Itálie hovoří o této oblasti jako o pestré, veselé a hlučné oblasti s prostou, rustikální a bezstarostnou kuchyní. Hlavní roli tu hrají těstoviny, zelenina, chov slávek a ústřic a nelze zapomenout ani na olivový olej.

Pokud vás místní lahůdky uhranou, můžete se poohlédnout po kurzech vaření, ve kterých se můžete naučit třeba dělat proslulé místní těstoviny „orecchiette”. Jako dárek si můžete přivézt třeba tradiční apulijské víno, které seženete ve vinicích a případně také extra panenský olivový olej, kterému se říká „zelené zlato Apulie”.

Tipy na zajímavá místa a pamětihodnosti

Co by vám nemělo uniknout? Nádherné jeskyně (Vieste a Mattinata, Polignano a Mare, Santa Maria di Leuca).

Bari a pobřeži. Foto: Leonardo D-Angelo

Oblast Apulie je plná odkazů na různé civilizace – od Řeků, přes Římany, Byzantince, Normany, obyvatele Švábska a Anjou. Zajímavé je, že právě tento region byl kdysi považován za střed světa a strategický uzel. Mezi historické skvosty patří nejen hrady a pevnosti Fridricha II. Štaufského v Císařské Apulii – hrady Castello Normanno Svevo (Monta Sant’Angelo, Foggia), Castello Svevo (Trani) a Castello di Gioia del Colle (část Bari).

Kouzelné jsou také vesnice v údolí Valle d’Itria Locorottondo, Martina Franca, Cisternino. Za nejkrásnější apulijské vesnice Itálie jsou považovány Vico del Gargano, Bovino a Otranto.

V muzeu MartTa Museo je možno si prohlédnout krásné archeologické památky, za pozornost stojí i podzemí Taranta v Magna Grecia, charakteristické kamenné stavby s kuželovitou střechou – stavby Trulli v Alberobello nebo třeba Svatyně Svatého Michala Archanděla – známé poutní místo.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: