Šestnáctidílný televizní seriál Doktor Martin v hlavní roli s Miroslavem Donutilem se na televizních obrazovkách již poměrně usídlil. Možná vás zaujalo jeho působiště. Doktor Martin sice ordinuje v televizním Postějově, v reálu se ale pohybuje v malebné obci Velké Karlovice.

Dřevěný karlovský kostel Panny Marie Sněžné Foto: Zdeněk Urbanovský
Dřevěný karlovský kostel Panny Marie Sněžné, foto: Zdeněk Urbanovský

Ta leží v údolí Vsetínské Bečvy tvořeném pohořími Javorníky a Vsetínské Beskydy. Velké Karlovice mají něco přes 2500 obyvatel, ti jsou rozptýleni na úctyhodné ploše 82 km2, což odpovídá ploše Pardubic. Celým údolím prochází 160 km dlouhá Královna cyklostezek – cyklostezka Bečva, která prakticky od pramenů až po soutok s řekou Moravou doprovází stejnojmennou řeku.

Dominantou centra obce je barokní kostel Panny Marie Sněžné z poloviny 18. století, který je postaven ze smrkového a jedlového dřeva bez použití jediného kovového spojovacího prvku. Zajímavostí je, že kostel osvětlují křišťálové lustry vyrobené v místních sklárnách, které kostelu v r. 1892 věnoval místní židovský majitel a bývalý starosta obce Salomon Reich.

V sousedství kostela ve starém kupeckém domě (také dřevěném) funguje turistické informační centrum a Karlovské muzeum. Zde získáte potřebné informace, mapy či rady pro pobyt i výlety.

Kaplička na Strčkové. Foto: Zdeněk Urbanovský
Kaplička na Strčkové. Foto: Zdeněk Urbanovský

Hlavní devizou Velkých Karlovic jsou skvělé podmínky pro turistiku v nádherné přírodě. Stovky kilometrů značených tras, které procházejí z údolí na hřebeny a nabízejí bezprostřední kontakt s valašskou krajinou. Je zde například Jezero, o kterém napsal pohádku Karel Jaromír Erben, nová rozhledna na vrchu Miloňová, či desítka kapliček a zvoniček rozptýlených v krajině.

O ubytování a stravování se postarají jak v moderních či stylových hotelích, útulných penzionech, restauracích či hospůdkách. Vybere si každý. Ochutnáte jídla vařená dle tradičních receptur, jistě neodmítnete pravou valašskou slivovici. Velké Karlovice mají dokonce svůj prales a pod ním vlastní minipivovar.

Jak je vidno, úchvatná krajina a zajímavé prostředí stojí za návštěvu. Necháte se zlákat a přesvědčíte se na vlastní oči o tom, že tato nádherná oblast působí magicky nejen na televizní obazovce?

Zdroj: vychodni-morava.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: