Valdštejnský palácChystáte se opět po čase navštívit Prahu a nevíte, kam zajít tentokrát? Na Pražském mostě jste tak často, že se vás už ptají, jestli ho náhodou nechcete koupit, Pražský hrad máte projitý od sklepa po půdu a na Staroměstském náměstí už po vás pojmenovali lavičku? Tak co pro tentokrát zkusit Valdštejnský palác. Je to ta velká budova na Valdštejnském náměstí. No dobrá, nebudu si dělat legraci, protože si to tato budova nezaslouží. Už při pohledu z náměstí je na první pohled znatelná její majestátnost, i to asi bude důvod, proč tam sídlí senát.

Běžně si můžete prohlédnout jen pár místností, ale nenechte se zmást, není to málo. Pokud si alespoň týden předem objednáte průvodce, bude vám prohlídka trvat přibližně 40 minut.

A které místnosti jsou k vidění? Hlavní sál, kde dva roky, dokud nebyla dokončena rekonstrukce Jednacího sálu, zasedali senátoři.

Rytířská síň, kde vás na první pohled upoutá velký obraz Albrechta z Valdštejna. Předpokoj, kde jsou například dvě nádherná benátská zrcadla z 18. století, u kterých se jen můžete domýšlet, jak byla při své velikosti přepravována. Dále se dostanete do Audienční síně, kde si můžete zkusit spočítat všechny obličeje, které zdobí místnost, či odhadovat jak malé je schodiště ukryté za dřevěnými dveřmi. Poslední přístupná místnost je Mytologická chodba, kde je momentálně výstava týkající se židovské tématiky.

valdstejnska-zahradaPokud vám přeci jen přijde, že je toho málo, navštivte stálou expozici v pozůstatcích Trčkova paláce. Jsou tam k vidění protokolární dary.

Po skončení prohlídky interiéru se projděte i Valdštejnskou zahradou a nezapomeňte ji projít až dozadu k malému jezírku.

Valdštejnský palác je zdarma přístupný o víkendu od 10 do 18 hod.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: