Po knize Hrady Čech a Moravy vydal nakladatelský dům Grada další knihu Jana Kvirence Zámky Čech a Moravy. Stále ještě můžete nejen načerpat informace v této úžasné knize, ale také vyrazit po jejích stopách. Co vše v knize najdete?

Zámky milujeme a s nadšením se noříme do jejich tajů. Kouzla více než 60 těchto památek odhaluje právě kniha Jana Kvirence Zámky Čech a Moravy. Zkušený autor a pedagog Jana Kvirenc umí velmi vhodným způsobem pro širokou veřejnost vyprávět zajímavé příběhy z velmi známých zámků, jako je Hluboká, Český Krumlov, Konopiště, Kuks, Třeboň, Orlík nad Vltavou, a dalších významných památek. V knize se ale objevují také informace o méně známých zámcích, jako jsou Bečvary, Holešov, Kamenice, Kunín, Peruc nebo třeba Třebnice. Jejich majitelé se leckdy významně zapsali do dějin a vy jste možná nevěděli, že jejich život souvisí s tím kterým zájem.

Jan Kvirenc uvádí nejen známé informace, ale také to, co jste určitě nevěděli. Pro milovníky historie a zámků je titul skvělou volbou. Autor vychází z dobových pramenů, v knize najdete i citace, získáte lepší povědomí o historickém kontextu a lépe se zorientujete.

U Bechyně se třeba dozvíte, jak to skutečně bylo se životem Petra Voka a jaký byl jeho život s Kateřinou. V souvislosti s Čechy pod Kosířem se zase objevuje jméno významného malíře Josefa Mánese a s čím měl po celý život velký problém. Nejspíš znáte pražský Černínský palác. Víte ale o sídle Černínů? Jedná se o Chudenice. V těchto pasážích se dozvíte pověst o tom, jak vzniklo jméno „Černín“ a jak toto sídlo souvisí s učencem Josefem Dobrovským. Rakouská spisovatelka známá i aforismy, Marie Ebner-Eschenbachová, pocházela z Lysic, kde sídlil rod Dubských. V této kapitole zjistíte, proč je srovnávána s Boženou Němcovou.

Knížka je velmi čtivá a celkový dojem z titulu podporuje i množství nádherných fotografií ze současnosti, ale i historie. Ke skvělému zážitku z celé knihy napomáhá i výborné grafické zpracování. S touto knihou čtenáře rozhodně nečeká nuda, ale spousta nádherných zážitků a touha poznat místa, o kterých nejspíš vůbec nevěděli.

Knihu vydal nakladatelský dům Grada, 2022, 320 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: