Obecně prospěšná společnost Elpida ve spolupráci s novinářkou Veronikou Ruppert (Radio Wave, Modeschau) pořádá pokračování úspěšné přehlídky a workshopu Shape & Structure, která letos v září představila průřez současnou designérskou a uměleckou výšivkou. Tentokrát je v hlavní roli pletení a háčkování v klasických i netradičních podobách. Workshop pletení a háčkování proběhne 5. prosince od 11.00 do 18.00 v prostorách Café Jedna.

hladceobrace-2Prodej ručně pletených ponožek, je jednou z aktivit, kterými Centrum Elpida podporuje své projekty. Jejich prodejní cena se skládá z honoráře pro pletařku a z příspěvku na aktivizační programy pro seniory v Centru Elpida. „Elpida zaměstnává pletením ponožek více než 40 babiček/pletařek z celé republiky. Ty dokážou uplést nádherné ponožky i ze starých svetrů a každý jednotlivý pár nese originální rukopis své autorky,“ vysvětluje vedoucí kulturních projektů Elpidy Broňa Hilliová. Účastníci workshopu Hladce obrace se mohou naučit, jak se pletou Ponožky od babičky a to přímo od jednotlivých pletařek, z nichž se některé podívají do Prahy úplně poprvé v životě, aby předaly své zkušenosti. Jak se pletou ponožky, předvede Ludmila Skoupá z Bílovic nad Svitavou, Erika Sadílková z Duchcova, Jana Průšová z Všechlap, Lenka Vodičková z Ústí nad Labem, Danuše Grohanová z Ostravy a Eva Kotvaldová z Prahy.

Centrum Elpida se zaměřuje především na mezigenerační projekty, a proto své háčkovací techniky osobně představí také dvě mladé designérky Hana Frišonsová a Tereza Rosálie Kladošová. Obě pro účastníky workshopu chystají malé projekty, na kterých si mohou vyzkoušet jejich způsob práce. Hana Frišonsová zapojuje háčkované struktury do oděvních kolekcí, které často působí futuristickým až sci-fi dojmem. Díky osobité kombinaci vizionářského designu s tradiční ruční prací je zastoupená na prestižní mezinárodní módní platformě Not Just A Label (NJAL) a pravidelně se také prezentuje na holandském festivalu Fashionclash Maastricht. Tradiční ruční práce ve své tvorbě zkoumá a posouvá novým směrem také Tereza Rosálie Kladošová. Vedle tkaní gobelínů a vyšívání, které prezentovala na zářijovém Shape & Structure, se zajímá i o pletení a háčkování. Ve své nejnovější kolekci na příští jaro a léto 2016, kterou premiérově uvedla na zářijovém Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kombinuje strojovou pletáž s ručním pletením a háčkováním. Estetika kolekce odkazuje s láskou a humorem k domácímu kutilství a chalupaření.

Všichni účastníci workshopu si také mohou vyzkoušet „pletené graffiti“, obplétání objektů povedou lektorky z Úletu ovčí babičky.

Vedle setkání s tradiční ruční technikou je workshop Hladce obrace také příležitostí k recyklaci a sběru nevyužité vlny. Pokud vám doma zabírají místo nevyužitá klubíčka, můžete je předat do nových rukou.

Workshop proběhne v sobotu 5. prosince 2015 v Café Jedna ve Veletržním Paláci (Dukelských hrdinů 47) v Praze od 11:00 do 18:00.

Vstup na událost je volný, ale kapacita je limitovaná, závazné rezervace, prosím, zašlete emailem na info@elpida.cz.

Za ilustrovaný plakát k události děkujeme Kateřině Kynclové.

Zdroj: TZ Elpida

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: