Pro vánoční období jsou typické hřejivé kořeněné vůně. Vůně cukroví, jehličí a hlavně ta nejlepší ze všech, slavnostní vůně kadidla. Najednou je všude – svíčky s vůní kadidla, vonné směsi z kadidla a u nás asi nejznámější vonné kužílky, kterým se říká františky. Kadidlo a vánoce k sobě prostě neodmyslitelně patří. Bylo by ale škoda, po vánočních svátcích na kadidlo zapomenout. Má spoustu blahodárných účinků na lidský organizmus a je skvělé také v péči o pleť. O téhle vlastnosti kadidla věděly ženy už ve starém Římě a Egyptě, ale pak se na ní postupem času pozapomnělo. Avšak arabské ženy, které jsou proslulé svou jemnou sametově hebkou pletí, si tohle tajemství předávají z generace na generaci.

Nejkvalitnější kadidlo, latinsky olibanum, pochází z jihu Arabského poloostrova z Ománu. Zde se nacházejí kadidlovníkové háje, které patří k ománskému národnímu bohatství. A co je vlastně kadidlo ? Je to pryskyřice stromů stromů Boswellia sacra. Po naříznutí kůry těchto vzácných stromů vytéká bílá aromatická pryskyřice. Ta se po ztuhnutí ručně sbírá, suší a pečlivě třídí. Nejlepší část úrody, nejkvalitnější zelené kadidlo, vykupuje pro svojí osobní spotřebu přímo rodina ománského sultána. Kadidlové stromy jsou součástí ománské kultury a v Ománu jsou přísně chráněné. Vývoz surového kadidla ve větším množství je možný pouze na speciální povolení.

Z kadidla si ománské ženy doma připravují různé pleťové masky, balzámy a olejíčky. Čerstvá pryskyřice i kosmetika z kadidla voní úplně jinak, než pálené kadidlo. Ucítíte v ní orientální dřevo, jehličí a citrusy. Za kadidlem nemusíte cestovat daleko. Z Ománu ji pro vás už dva roky dováží česká společnost Luban, která se specializuje na kvalitní výrobky a kosmetiku právě z pravého ománského kadidla.

Za krátký čas si našly kadidlové výrobky nespočet svých fanoušků, kteří nedají na účinky kadidla dopustit. Nejoblíbenější je unikátní 100% kadidlový olej Aldhiyaa, který se vyrábí speciální technologií kombinace tlaku a mírného zahřívání. Díky ní v oleji zůstává velké množství účinných látek – boswellových kyselin. A ty jsou tím tajemstvím krásné pleti arabských žen. 100% kadidlový olej Aldhiyaa můžete používat přímo na pokožku obličeje i celého těla. Vyhlazuje drobné vrásky a jizvičky, zmírňuje pigmentové skvrny a drobné nerovnosti a sjednocuje a rozjasňuje barvu pleti.

Olej je skvělý i na drobná poranění a štípance od komárů. Pro jeho pozitivní účinky je také základem mnoha dalších výrobků, jako je například masážní směs kadidlového oleje a ajurvédských bylin. Uvolní unavené svaly a klouby a pokožka navíc zůstane po masáži hebká a jemná. Domácí pečující rituál můžete doplnit o kadidlové mýdlo s velmi příjemnou vůní orientálního spa. Kdo si vyrábí vlastní přírodní kosmetiku sám, ocení také jemný kadidlový prášek. Oblíbeným výrobkem z kadidla je také hydrolát, neboli květinová voda. V případě kadidla tedy spíš pryskyřičná voda. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě éterického oleje z kadidla a byla by škoda ho nevyužít, protože obsahuje velké množství účinných látek. Můžete ho použít na čištění pleti, nebo několikrát za den přestříknout unavený obličej. Skvěle nahradí balzám po holení, zahojí malé ranky a zjemní pokožku. Můžete ho taky před spaním trochu nastříkat na polštář. Bude se vám pak krásně spát. Kadidlo je totiž také přírodní antidepresivum a jeho krásná vůně vám určitě zlepší náladu a zažene negativní vlivy.

Pošlete článek dál: