Pracovní místo je v současnosti pro mnohé zaměstnance či podnikatele místem, kde tráví nejvíce času v rámci celého dne. V tomto článku se zaměříme na zlepšení pracovního místa v kancelářích, kde je typické sedět celý den u počítače, často téměř bez jakéhokoliv pohybu. Podíváme se na to, jak zlepšit ergonomii pracovního místa a také si představíme doplněk, který vám pomůže zbavit se bolavých očí, bolestí hlavy a přispěje ke kvalitnějšímu spánku.

Foto: Freepik

Pokud je dlouhé, mnohahodinové sezení součástí vašeho běžného pracovního dne, je jen otázkou času, kdy se to negativně projeví na vašem zdraví, zejména v případě, že nedodržujete zásady zdravého sezení, k čemuž přispívá i to, když nemáte správné vybavení. Sedavý styl života s sebou přináší zdravotní problémy v podobě bolestí krční páteře a zad a při kombinaci s nepřetržitým sledováním monitoru se může snadno dostavit i bolest hlavy. Také se podílí na postupném zhoršování celkové kondice.

Kvalitní vybavení pro zdravé sezení

Pro úlevu vašim zádům a krku je nezbytné využívat ergonomické vybavení kanceláře. První věcí, na kterou si musíte pořídit, pokud ji ještě nemáte, je kvalitní kancelářská židle nebo křeslo s dostatečnými možnostmi nastavení, abyste si ji mohli přizpůsobit vaší postavě. Základem zdravého, nebo chcete-li méně špatného, sezení pak je vzpřímený posez, v kolenou a loktech při položení rukou na klávesnici musíte svírat pravý úhel a bederní opěrka by měla poskytovat odpovídající podporu přirozeného zakřivení páteře.

Druhou částí skládačky je pevný, dostatečně velký a vysoký stůl. Z toho důvodu jsou stále oblíbenější polohovací stoly, které jednak umožňují co nejpřesněji přizpůsobit pracovní místo vaší postavě a jednak dovolují se při práci postavit, aniž byste museli přestat pracovat.

Nastavitelný stůl, přinášející možnost část pracovní doby sedět a část stát, je dle zkušeností většiny jejich uživatelů důkazem toho, že při dlouhodobém sezení je nejlepší, když nesedíte. Při stání aktivujete svaly středu těla, nárovnáte záda a protáhnete nohy, čímž výrazně minimalizujete negativní dopady na vaše zdraví, které jsou bohužel s celými dny strávenými v kanceláři na jednom místě spojeny.

Chraňte se proti vysokým dávkám modrého světla

Poměrně důležitým doplňkem při celodenní práci na počítači dále jsou brýle proti modrému světlu. Modré světlo je sice důležité a přes den zcela přirozené, ale jeho zvýšená dávka už škodí, a to především večer. Co vlastně modré světlo je? Modré světlo je přirozenou složkou denního světla a ovlivňuje biorytmus člověka. Produkují ho také různé obrazovky či LED žárovky, kvůli kterým ho přijímáme zvýšené množství. Přes den zamezuje vyplavování tzv. spánkového hormonu melatoninu v těle, ovšem před spaním ho potřebujeme, abychom usnuli a měli kvalitní spánek. Proto se modré světlo často podílí na potížích se spánkem.

Zejména při práci na počítači ve večerních hodinách, ale třeba také při odpočinku u sledování televize nebo telefonu, byste proto měli myslet na ochranu před modrým světlem v podobě zmíněných brýlí. Večer je vhodné nosit brýle s větší mírou blokace modrého světla.

Mírně zabarvené brýle proti modrému světlu, například s 30% mírou blokace modrého světla, se pak při nepřetržitém sledování monitoru vyplatí nosit i přes den, protože lidské oko neumí modré světlo blokovat a jeho zvýšená dávka se může projevit pálením očí nebo bolestí hlavy.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: