Barvení pomocí chemických barev je sice rychlé a bezstarostné, ale co letos vyzkoušet změnu? Možná jste slyšeli o barvení pomocí cibulových slupek. Jaké máte další možnosti při barvení vajec přírodním způsobem?

Velikonoce, beránci, barvená vajíčka
Pečený beránek a barvená vajíčka patří k Velikonocům

Barvení pomocí cibulových slupek

Cibulové slupky vám umožní několik barevných variant bez toho, abyste podporovali chemický průmysl. Využít můžete jak slupky z běžné cibule, tak z červené. Z obyčejné cibule budou mít vajíčka nažloutlou barvu (pokud je včas vyndáte) nebo žlutohnědou až hnědou. U červené pak dostanou vajíčka zajímavý červený nádech. Slupek budete potřebovat pořádné množství, tak tři-čtyři hrnky.

Nažloutlou barvu vajec můžete také získat pomocí kurkumy nebo kari koření.

Barvení červenou řepou

Pomocí červené řepy docílíte u vajíček nádherného červeného odstínu.

Barvení červeným zelím

Díky červenému zelí můžete získat různě modré až modročervené odstíny. Jak se vyvedou je pokaždé krásným překvapením. Modré až načervenalé odstíny mohou vykouzlit borůvky, které je ale možná lepší sníst, než využívat jako barvivo.

Další tipy

Zelenou barvu vajíček můžete získat z trávy nebo třeba kopřiv. Připravte si pořádnou zásobu.

Jak barvit vejce?

Připravte si včas vejce, aby mělo pokojovou teplotu (aby při varu nepopraskala) a odmastěte ho hadříkem namočeným v octu. Najděte si v trávě pár zajímavých lístečků, kterými obalíte bílé vejce a vše omotáte třeba gázou a zagumičkujete, strčíte do kusu silonových punčocháčů a zagumičkujete nebo zavážete do řídké tkaniny.

Pokud nechcete využít listů trávy, můžete nechat vajíčka pouze barevná nebo na ně třeba využít ubrouskovou techniku.

Připravené vejce dáte do studené vody a přilejete asi 2-3 lžíce octa. K tomu přidáte sůl a zvolenou barvící ingredienci a přivedete k varu. Vaří se zhruba 8-10 minut. Necháte zchladnout. Buď je vyndáte nebo v  chladu necháte do druhého dne. Intenzita barvy závisí na délce, kterou bude vajíčko v barevné lázni. Dobře necháte uschnout, aby se barva nesetřela. Při manipulaci s barvidly doporučujeme slabé igelitové rukavice, aby vaše ruce zůstaly ušetřeny barvícího procesu.

Nezapomeňte dobře sundat všechny zbytky lístečků a dalších nečistot, nakonec vyleštěte – například kůží od špeku.

Užijte si svátky jara.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: