Zařizujete nový byt a rádi byste se inspirovali skandinávským stylem, který je populární nejen u nás, ale i ve světě? Mezi jeho hlavní znaky patří čisté linie a minimalismus, jeho celkový dojem podtrhne vhodně zvolené stínění interiéru. Ideálně to z přírodních materiálů.

Co vůbec je ten skandinávský styl?

Bydlení ve skandinávském stylu charakterizuje používáním přírodních materiálů jako světlé dřevo, kůže, kámen a lněné doplňky, které doslova rozjasní každý interiér. Mezi další znaky patří minimalismus, maximální jednoduchost, funkčnost a vzdušnost, převládají zde světlé tóny nábytku doplněné vintage ozdobami a někdy i zděnými stěnami.

Foto: Pixabay

Výsledkem je nadčasová domácnost, kterou podtrhnou stínící prvky z přírodních materiálů. Může jít jak o jednoduché dlouhé závěsy, tak látkové nebo bambusové rolety, které ladí s ostatním interiérem.

Jak vybrat to pravé stínění?

Stínění oken brání pronikání světla do místnosti, podle typu toho ale umí ještě víc. Třeba venkovní rolety umí interiér tak trochu izolovat od hluku zvenčí, ty vnitřní zase často umí rozptýlit denní světlo nebo zlepšit celkové klima místnosti. Jaké stínění lze na trhu najít?

 • Venkovní rolety poháněné elektromotorem, které jsou i bezpečnostním prvkem.
 • Vnitřní rolety, které se snadno instalují, dostupné jsou v mnoha barvách a designech a ovládají se řetízkem, motorkem nebo pružinou.
 • Římské rolety, které zútulní interiér a lze je shrnovat oběma směry.
 • Venkovní žaluzie, které se postarají o tepelnou i hlukovou izolaci.
 • Vnitřní horizontální žaluzie jako nejčastější typ zastínění v domácnostech. Lamely bývají z lehkého ale odolného hliníku a dají se sladit s interiérem.
 • Vnitřní vertikální žaluzie, které v žádném interiéru rozhodně nepřehlédnete a jejich předností je všestranné použití.
 • Japonské stěny, které se pohybují po kolejnici a jsou k mání v různých dekorech, barvách a vzorech. Umí propustit světlo, umožní ale i soukromí.
 • Plisé neboli skládaná textilie jako variabilní a funkční doplněk každého interiéru od bytu přes kancelář až po zimní zahradu. Vytažením horního nebo dolního profilu vytvoříte přesně takové stínění, jaké chcete. Víte, že plisé rolety jsou vhodné i do interiérů s atypickým rozměrem okenního otvoru?
 • Látkové rolety, které asi nikdy neomrzí
 • Klasika v podobě závěsů
 • Zajímavá je i kombinace rolety a žaluzie, které se přes sebe posouvají a vy díky stahování a vytahování regulujete prostupnost světla.

Na záclony zapomeňte, nahraďte je roletami

Skandinávský styl opravdu preferuje jednoduchost, žádné nařasené záclony sem prostě nepatří. Mnohem lepší volbou jsou rolety, které se snadno udržují, nezaberou moc místa a chrání vás před slunečním zářením.

Víte, že takové rolety umí navodit i příjemnou až romantickou atmosféru?

Jaký zvolit materiál stínění?

Stínění je na trhu k mání z různých materiálů, elegantní a zároveň moderní jsou hlavně přírodní materiály, díky který se obracíme zase zpět k přírodě a hledáme v nich jakousi harmonii a krásu. Ty snadno sladíte jak s nábytkem, tak třeba podlahou. Mezi jejich další přednosti patří i poměrně vysoká odolnost, dobře stíní, a navíc opravdu hezky vypadají.

Další možností je i látkové stínění, které má jednu velkou výhodu. Výběrem látky ovlivníte, kolik světla a tepla do místnosti pustíte. Vlastnosti stínící látky ovlivňuje:

 • Propustnost, tedy množství slunečního záření, které látka propustí do místnosti
 • Pohltivost, tedy sluneční záření, které látka pohltí a zvýší jeho teplotu
 • Odrazivost neboli sluneční záření, které látka odrazí zpět do místnosti
Náš tip: Chcete originální a moderní stínění? Vsaďte na bambus!

Bambus je přírodní a ekologický materiál, který se může pochlubit nejen jedinečným vzhledem, ale i ohromnou pružností a pevností. Je také odolný vůči okolním vlivům, snadno se udržuje, potěší i jeho dlouhá životnost.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: