Nelíbí se vám, že z naší přírody pomalu mizí některé živočišné druhy? Na své zahradě to máte ve vlastních rukou. Vystudovaná bioložka Elke Schwarzerová je autorkou knihy Sýkorky milují meduňku, ve které vám pomůže oživit zahradu.

Zahrada je místem pohody, ve které sídlí spousta rostlin a živočichů. Mohlo by jich být ale mnohem více. V posledních letech se naše příroda pomalu mění a mizí z ní některé druhy, které bývaly součástí přírody. O souvislostech mezi jednotlivými rostlinami a živočichy vypráví kniha Elke Schwarzerové Sýkorky milují meduňku, kterou letos vydalo nakladatelství Kazda (2022).

To, že veverky milují lískové oříšky, je všeobecně známé. Věděli jste ale, že díky měsíčku lékařskému se zbavíte mšic, že na plodech z dřínu obecného si pochutnají drozdovití, nebo také to, že na plodech ptačího zobu a brslenu obecného si smlsne spousta zpěvavých ptáků?

Tyto a další skvělé informace přináší kniha Elke Schwarzerové. Titul je rozdělen do několika kapitol: Zahrada pro zvířata, Lákadla pro oblíbené druhy zvířat, Lákadla pro brouky, motýly & spol., Lákadla pro pestřenky, Projekty pro zvířata.

Zahrada jako centrum pestré přírody

Autorka provádí vlastní zahradou a radí, jak nalákat oblíbená zvířátka. Naučíte se také vytvářet nejen ptačí budku, ale i budky pro ježky, nebo netopýry. Najdete tu i rady na vhodné a nevhodné příbytky pro včely. U každé rostliny, se kterou Elke seznamuje, prozrazuje základní informace, ale i právě to, kteří živočichové tu určitou rostlinu milují. Kromě toho obsahuje i tipy, jak rostlinu do zahrady umístit, aby přinášela radost i vám a řadu dalších tipů. V textech se zvířátkům najdete v knize přehled jejich oblíbených rostlin a plodů a také právě možnost, jak jejich výskyt podpořit.

Na závěru knihy můžete vyhledávat v rejstříku s přehledem rostlin a některých živočichů, které jsou v knize obsaženy.

Bioložka s touhou vzdělávat

Elke Schwarzer je vystudovaná bioložka a od roku 2010 vede blog https://guenstiggaertnern.blogspot.com/. To je místo, které upravuje ve stylu knihy Sýkorky milují meduňku. Je i autorkou dalších knih o přírodě.

Kniha Sýkorky milují meduňku je zdařilá nejen po textové stránce, její čtení zkrátka baví, je přehledné, ale titul obsahuje i velké množství nádherných fotografií (většinu pořídila sama autorka). Ty vás nejspíš přesvědčí o tom, že ve vaší zahradě změny nutně potřebujete, abyste se mohli těšit z nejrůznějších druhů zvířátek. Kromě toho přispějete i k pestrosti přírody okolo sebe.

Nakladatel: Kazda, 2022, originál: Meise mag Melisse – Mit den richtigen Pflanzen Lebensräume schaffen für Insekten, 2020, překlad: Lenka Pučalíková, paperback, 128 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: