vanocni-strom-staromestske-namesti-02
Magická atmosféra vánočních trhů na Staroměstském náměstí

Mezi nejvyhlášenější evropské vánoční trhy patří právě ty v Praze. Ty nejznámější se konají na Staroměstském náměstí a jsou typické adventní vesničkou a domky s červenými střechami.

Můžete tu nasát sváteční atmosféru, zakoupit vánoční dekorace, dárky, ale také samozřejmě občerstvení. A právě tady se bude opět konat slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které je naplánováno na sobotu 29.11.2014 na 17. hodinu.

Letošní strom 72letý smrk ztepilý pochází z Nespek na Benešovsku a rozsvítí ho herečka Hana Maciuchová, které bude partnerem režisér Jakub Kohák.
„Opravdu velmi se těším, že rozsvítím v předvečer adventní neděle světlo pro všechny, kteří na Staroměstské náměstí přijdou,“ říká herečka Hana Maciuchová.

Postupně se rozbliká v animaci trvající dvě a čtvrt minuty na hudbu Antonína Dvořáka.
„Dokáže kromě rozsvěcení a zhasínání také stmívat, takže si můžeme o něco víc vyhrát se světelnými efekty. Celá show se pak lépe naváže na samotnou hudbu,“ popisuje průběh rozsvícení stromu Vlastimil Jakubec, zástupce firmy S.O.S. – DEKORACE, která připravuje osvětlení a ozdoby pro vánoční trhy.

„Na stromě se objeví půlmetrové ozdoby ve tvaru jablek, slaměných andělů a červených bonbonů,“ pokračuje Vlastimil Jakubec. Zelenou dominantu náměstí rozsvítí sto tisíc led diodových žárovek a tři sta blesků a na špičce se bude lesknout kometa.

O deset minut později se rozeznějí slavnostní fanfáry a koledy od  Tuba Trombonum.
17:30 – 18:15     Divertimento – pěvecký sbor gymnázium
18:15 – 19:00     Svítání – pěvecký sbor ZUŠ Štefánikova Botičská
19:00 – 19:45     Děcka ze Skoronic – Zdaleka ideme, novinu neseme

Tradičně bude na Staroměstském náměstí umístěno také koncertní podium, za sochou Jana Husa. Vystoupí na něm sbory a také známí umělci. 9. prosince to bude zase například Velká kuchařská show s Ivanem Vodochodským a spoustou osobností z kulturního života.

10. prosince od 18:30 vystoupí Čechomor, který o půl hodiny dříve bude zpívat koledy v rámci republikové akce „Česko zpívá koledy”.

„Letošní program držíme stále v duchu tradic, které u nás přetrvávají. Zároveň ho ale chceme víc odlehčit. Kuchařská show nebo vystoupení známých kapel je toho důkazem a věřím, že bude mít u lidí o adventu úspěch. Zvlášť, když i vystoupení hudebníků bude ve vánočním duchu,“ upřesňuje Jan Žampa, programový ředitel společnosti Taiko a tvůrce programu na Staroměstském, náměstí.

A kde v Praze se konají další vyhlášené tradiční trhy?

Náměstí Míru 20.11.- 24.12.2014
Tylovo náměstí 23.11.-24.12.2014
Náměstí Republiky 25.11.- 24.12.2014
Václavské náměstí 01.12.2014 – 01.01.2015
Na Václavském náměstí dekoratéři umístí 10metrový umělý strom oděný do zlaté barvy s obřími zlatými koulemi. Prodejní domky ozdobí také motivy perníčků.

Zdroj: trhypraha.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: