Už tento čtvrtek 13. října bude zahájen čtvrtý ročník festivalu SIGNAL. Až do 16. října se tak budou moci zájemci nechat uchvátit v ulicích Prahy 1, 2 a 3 světelnými instalacemi umělců z 11 zemí světa. Dvě třetiny instalací budou mít právě v Praze světovou premiéru. Kromě uměleckých objektů a videomappingů čeká návštěvníky i pestrý doprovodný program: koncerty, workshopy pro zájemce o multimediální umění a aktivity pro rodiny s dětmi.

Letošní ročník SIGNAL festivalu má být daleko pestřejší, a tak se návštěvníci Prahy i Pražané mají na co těšit. Vedle monumentálních světelných objektů budou k vidění i působivé interaktivní instalace, které účastníky vtáhnou do dění a udělají z nich kreativní tvůrce. „Loňský ročník byl charakteristický spíše intimnějšími instalacemi, s temnějším odstínem. Letos jsme se rozhodli SIGNAL udělat barevný a různorodý. Lidé se mohou těšit na instalace prostorově velmi výrazné, které svou monumentálností uchvátí úplně každého. Čekají je videomappingy, které tuto technologii posunují opět o něco dál, i interaktivní instalace, které budou bavit děti i dospělé,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Humanoidi a unikátní technologie

Mezi nejvýraznější symboly SIGNAL festivalu 2016 budou určitě patřit humanoidi australské umělkyně Amandy Parer. Zářící bílé postavy se pyšní výškou od 8-12 metrů Prahu obsadí na pěti místech. Inspirací pro autorku byl animovaný sci-fi film Divoká planeta ze 70. let natočený v československo-francouzské koprodukci. Partnerem instalace je společnost Pražská plynárenská.

Monolith powered by Mercedes-Benz ohromí velikostí. České studio Hyperbinary 4m světelný monolit vytvořilo pro Mercedes-Benz a skládá se z více než 3 tisíc LED kuliček, každá s programovou informací. Dohromady vyprávějí světelný příběh doprovázený hudbou světově uznávaného bosenského hudebníka a producenta DJ Billaina. Umístěný bude v Pařížské ulici u hotelu InterContinental. Technologie instalace, která vizuálně připomíná hologram, je zcela unikátní a v České republice bude použita úplně poprvé.

Silná atmosféra

Několik indoorových instalací bude aspirovat na silné zážitky. Sice bude zapotřebí kvůli kapacitě prostor chvíli počkat, odměna bude stát zato. Významné ruské umělecké studio Tundra připravilo dílo umístěné v rozestaveném Paláci Národní v ulici Národní. Využívá špičkových světel české společnosti ROBE, která dodává světelnou techniku například na turné zpěvačky Beyonce a dalším umělcům. Studio Tundra na pozadí rozestavené budovy rozehraje s využitím světel a impresivního hudebního doprovodu úchvatné představení Epicenter v.2.

Na nádvoří Akademie Věd České republiky se bude nacházet dílo Horizont událostí slovenského autora Dávida Sivého. Návštěvníky vtáhne do tunelu oslnivého světla, který vyvolá zajímavé emoční prožitky.

Obří kupole SIGNAL Dome letos nabídne tři sférická představení. Dvě večerní, od českého studia The Macula a turecké dvojice umělců Can Buykberbera a Yagmur Uyanik, a jedno denní, za kterým stojí tvůrce Jan Šíma. Denní projekce bude na SIGNAL festivalu zcela poprvé a bude věnována především dětem: Praha za dob Karla IV. SIGNAL Dome je jedinou instalací se vstupným. Vstupenky od 75 Kč do 190 Kč jsou k dostání v předprodeji na GoOut.cz nebo v pokladně Dome na Klárově během festivalu.

Návštěvníci ovládnou světlo i zvuk

Letos jsou připraveny i tři výrazné interaktivní instalace, vhodné i pro děti. V prostorách Klementina bude možno vyzkoušet, jaké je to hrát na světelný hudební nástroj, na jehož principu funguje laserová struna Davida Vrbíka. Paprsek světla se díky nejnovějším technologickým principům při dotyku chová jako skutečná struna v hudebním nástroji – rozechvěním vytváří zvuk, který následně přirozeně doznívá.

Rozeznít zpěv i rozsvítit světlo světlušek bude možné díky dílu Light Sowers od francouzského umělce Maotika. Instalace, jejímž partnerem je společnost ČEPS, je postavena na laserech, které návštěvníci pouhým dotykem rozsvítí a dílo uvedou do chodu. Stovky ztichlých a ztlumených objektů se tak promění v živý svět cvrlikajících nočních tvorů, který rozsvítí temné kouty Vojanových sadů.

Vytvořit si vlastní světelnou projekci umožní instalace amerického vědce a umělce Zacharyho Liebermana s projektem Reflection Studies. Dokážeme malovat světlem? Autor si připravil návštěvníky SIGNALu velký světelný stůl, kde budou lidé vyzvídat, testovat a tvořit pomocí světel a stínů. Stůl se tak neustále bude měnit a každý, kdo se k němu postaví, se v tu chvíli stává jeho spolutvůrcem a autorem projekce, která se tvoří na ploše před ním.

Videomappingy ze tří úhlů pohledu

Na návštěvníky čekají tři videomappingy. Na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru se odehraje druhý díl cyklu Point Line Surface Solid od Daniela Rossy. Ten si právě Ludmilu vybral do svého seriálu čtyř architektonických klenotů Evropy, které promění v rámci svého projektu. První budovou byl Palác Parlamentu v Bukurešti.

Odkaz na projekci v Bukurešti:

Výrazné ruské studio Radugadesign (vizuálními show na zahájení a zakončení MS v hokeji 2016 v Rusku nebo na Zimních olympijských hrách v Soči) si připravilo videomapping na palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výrazné barvy a tvary mappingu vychází z takzvaných „big dat“, které studio převedlo do působivé projekce.

Třetí videomapping vytvořilo španělské studio Tigrelab. Projekce na Michnův palác diváky provede neznámou planetou s osmi neznámými živočišnými druhy, které byly vytvořeny pohybem, objemem a zvukem. Projekci si lidé nejvíce užijí s 3D brýlemi, které budou před vstupem k paláci k zakoupení.

Letošní doprovodný program nabízí sobotní SIGNAL Music Night pořádanou rádiem Wave a Jazz v prostorách klubu La Loca, ale také akce multimediálních umělců jako například soutěž vizuálních umělců v Cross Clubu nebo warm-up vzdělávací platformy SIGNAL festivalu pro digitální kulturu, umění a technologie Transmit. Na trase návštěvníky čeká Energy zóna partnera festivalu ČEZ ESCO s fotokoutkem s malováním světlem, dále kreativní zastávky pracující se světelnými efekty pod taktovkou SandyStation a DEPO2015 nebo workshop České televize na téma práce se zeleným pozadím v televizním a filmovém průmyslu. Na sobotní 23:40 hod. je připraveno speciální vystoupení francouzského umělce Maotika, autora jedné z instalací festivalu. V kopuli SIGNAL Dome předvede živé audiovizuální vystoupení.

SIGNAL festival se stal jednou z nejvýraznějších akcí, které se v Praze konají a mají přesah i do zahraničí, což je pro Prahu jako město samozřejmě velmi podstatné. Proto jsme se rozhodli ho mezi top sedm akcí, které podporujeme, zařadit,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. „Festival svým rozsahem už dávno není jen pro Pražany, láká návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí, přičemž každý rok se v duchu své modernity snaží přicházet s novými nápady. Světelné festivaly jsou ve světě pojem a silně přispívají k atmosféře a kulturnímu rozvoji města a my jsme velmi rádi, že máme díky organizátorům ze SIGNAL Productions akci tohoto druhu i v Praze,“ doplňuje radní pro kulturu hlavního města Prahy Jan Wolf.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: