Také už to na vás působí? Ten nádherný čas adventu. Vytvořte si během dne chvíle pohody. Na přichystání příjemné atmosféry krásně pomohou určité vůně. Které to jsou?

Pokud si chceme odpočinout, jsou to právě aromatické oleje, které nám navodí příslušnou atmosféru. Vánoční vůně dříve představovala purpura a františek. Nyní si pod ním ale představíme i typické vánoční koření, jako je třeba vanilka, skořice, hřebíček, a také jehličí a citrusy.

Vůně citrusů při adventu

Právě vůně citrusů je nedocenitelná. Nejenže ji používáme při pečení, ale také pomůže při dodání energie. Ať už využijete vůni citronu nebo třeba mandarinky, ucítíte svěžest, která se v období plném práce vždy hodí.

Vůně koření při adventu

Některé druhy koření si jednoznačně spojujeme s vánočním pečením. Jedná se určitě o skořici a vanilku, v pracnách nesmí chybět hřebíček. V perníkovém koření ještě bývá badyán, kardamom nebo třeba zázvor. Nemusíme mít napečeno, stačí kápnout pár kapiček do aromalampy (nebo difuzéru) a užívat si příjemného aroma. Tyto vůně v nás pak vyvolávají klid a pohodu.

Co je purpura

Vánoce míváme spojené s vůní purpury. Jedná se o směs voňavých bylin a koření, ze které se vlivem tepla začne linout krásná vůně. Do purpury se dávají třeba byliny, jako je levandule, máta, květy heřmánku, růží, měsíčku, chrpy, ale také koření jako je muškátový oříšek, mateřídouška, tymián, meduňka, majoránka, šalvěj, rozmarýn, kmín, anýz, fenykl, oregano. Ve směsi bývá i jehličí, listy jahodníku, maliníku, ostružiníku a borůvčí.

Purpura se o Vánocích dává na rozpálenou plotnu a aromatická směs se nasucho praží a uvolňuje se přitom aromatická vůně či kouř. Purpuru jde dát i na topení nebo případně místo oleje do aromalampy.

Poslechnout si můžete k tomu třeba právě píseň Jiřího Suchého Purpura, která atmosféru ještě posílí. Pokud chcete navodit ještě lepší Vánoční atmosféru, můžete si pustit vaši oblíbenou pohádku. Prohlédněte si vánoční TV program a zjistěte, kdy a kde dávají vánoční klasiky.

Můžete si i připravit koupel, třeba právě s vůní Kouzlo vánoc (hřebíček, skořice a citrusy), která je i součástí dárkového balení od Saloos s názvem Vánoční pohoda. Stačí smíchat 3 až 10 kapek v nosném základu např. 1 dcl mléka, lžičce medu nebo rostlinného oleje a nalít vše do vody. Sváteční relaxace zajištěna.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: