Rádi byste se začali věnovat hře na nějaký hudební nástroj, ale stále nevíte, který by vás zaujal? Zkuste ukulele! Je malé, neokoukané a každého jistě zaujme na první pohled. Naučit se na něj hrát je doslova „brnkačka“ a investovaných peněž určitě litovat nebudete. 

Foto: Pixabay

Je mnoho důvodů, proč se hře na ukulele věnovat, my jsme pro vás vybrali pět nejdůležitějších, které vás k pořízení tohoto hudebního nástroje jistě navnadí. A podle čeho jej vlastně vybrat? I to se dozvíte v následujících řádcích.

Co to je ukulele?

Ukulele je hudební strunný nástroj původem z Havaje. Je velice podobný kytaře, avšak svými rozměry výrazně menší. Obvykle má pouze 4 struny, některá ukulele jich však mají 6 nebo dokonce 8. Jeho tón a hlasitost se mění v závislosti na velikosti a konstrukci – ukulele se vyrábí v celkem 7 provedeních. Díky svým malým rozměrům může být vhodným prvním nástrojem také pro děti.

Proč se na něj naučit hrát?

1. Je to jednoduché a naučí se to každý!

Nástroj je malý a má pouze struny. Naučit se na ně „brnkat“ opravdu není nic těžkého ani pro malé děti, ani pro dospělé. Na pomoc si klidně přizvěte internet a výuková videa, podle kterých se můžete naučit hrát sami doma.

2. S malým nástrojem se lépe cestuje

Představte si tu pohodu u táboráku, kdy se opékají špekáčky, někdo hraje na kytaru a všichni s ním zpívají. Jenže táhnout takovou kytaru s sebou někam do přírody není zrovna praktické. To se však nedá říci o drobném ukulele, které moc místa nezabere.

3. Je originální a zároveň jemné

Není pochyb, že s tímto nástrojem budete všude středem pozornosti, ať už na něj zrovna hrajete či nikoliv. I přes svou originalitu však není ukulele výstřední. Jeho zvuk je až mírumilovný a písničky, které budete hrát, budou jemné a uklidňující.

4. Skvěle zaměstná ruce i mozek

Stejně jako každý jiný hudební nástroj, je i ukulele dobrou volbou k procvičování mozku. Hra na hudební nástroj totiž podporuje soustředění, paměť a synchronizaci mozku s končetinami. A díky tomu, že vám zaměstná nejen hlavu, ale i ruce, nebudete mít na sociální sítě už vůbec čas! 

5. Téma pro každou konverzaci

Hra na poměrně nezvyklý hudební nástroj je vždy zajímavým tématem pro konverzaci, které zaujme každého. Mnohým lidem, které zrovna poznáte, možná uvíznete v paměti právě díky tomu, že hrajete na ukulele. Nebo najdete skvělého hudebního parťáka!

Foto: Pixabay

Výběr prvního ukulele

Pojďme se teď podívat, jak vybrat ukulele. Tyto nástroje jsou nejčastěji k dostání ve základních provedeních. Sopránové ukulele je nejmenší a disponuje vysokým a typickým zvukem. Díky svým rozměrům je vhodné pro děti a hráče s hubenými prsty. Takzvané koncertní ukulele je asi nejrozšířenějším typem, který je vhodný prakticky pro každého. Má ideální velikost, zvuk i hlasitost. Tenorové ukulele je už větší, a tak se může pyšnit také hlubším a výraznějším tónem, nicméně už není moc vhodné pro děti. Barytonové ukulele je největší a už prakticky připomíná kytaru jak vzhledem, tak i zvukem. Na trhu však najdeme také řadu specifických provedení, jako je například „ananasové ukulele“, které má drobné kulaté tělo.

Důležité je si také uvědomit, zda chcete na své ukulele hrát jen pro sebe, nebo i pro ostatní. Pokud preferujete variantu první, pořiďte si ukulele akustické, v druhém případě pak hledejte ukulele s kombem. Nástroj je samozřejmě vhodné si osobně vyzkoušet. Nezapomeňte ani na důležité doplňky jako je ladička nebo náhradní struny. Neztratí se ani obal, obzvlášť pokud si své ukulele hodláte brát s sebou na cesty.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: