Plánovali a hlídali jste každičký detail vašeho svatebního dne dlouho dopředu, aby bylo vše perfektní, a nakonec jste si svatební den skvěle užili? Skvěle! Jenže tím ani zdaleka ještě nic nekončí, ba naopak – velká část všeho je teprve před vámi. Pokud ale nejste ještě schopni naplno fungovat, připravili jsme pro Vás pár tipů a rad, na co byste po svatbě rozhodně neměli zapomínat, abyste opravdu na společnou cestu životem vyrazili „pravou“.

Vyrovnejte účty

Kapela, kadeřnice nebo hostina jistě něco stály. Až vstřebáte první pocity z toho, že už jste doopravdy manželé, nezapomeňte vyrovnat účty se všemi, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na vašem svatebním dni. Nezapomínejte ani na zdánlivé drobnosti – ty se také samy nezaplatí. Navštivte proto paní cukrářku, která pekla váš svatební dort nebo kosmetičku, která přispěla k tomu, abyste byla ta nejkrásnější nevěsta.

Ilustrační foto_svatba

Pořádek dělá přátele

I když byste jistě měla ráda „své“ svatební šaty u sebe a jen po očku je sledovala, s jejich navrácením určitě neotálejte už jen kvůli tomu, že se vám to může značně prodražit. Stejně ani s maličkostmi, jako je vrácení vázy půjčené na svatební kytici nebo stojanu na svatební cup-cakes, byste neměla dlouho otálet. Když nic jiného, rozhodně si tím o vás lidé nevybudují dobrý dojem.

Dárky, kam se podíváš

Vzpomínáte, kdy jste měli možnost se naposledy radovat z takového množství dárků jako právě po vaší svatbě? S největší pravděpodobností to bylo již hodně dávno, vy jste zrovna stáli u vánočního stromečku a „Ježíškovi“ nadšeně děkovali za parádní auto nebo panenku. Za svatební dary se také hodí poděkovat. Nemusíte rozesílat vlastnoručně psaný dopis, ale krátký e-mail nebo telefonát o tom, že jste dar dostali a že za něj děkujete, je přinejmenším slušnost.

Nebojte se – úřad není vězení!

I když jde pouze o téměř nepatrné nahrazení jednoho slůvka ve vašich dokladech slůvkem druhým, logicky by změna neměla trvat delší dobu, než kterou při obřadu trvalo vyslovení onoho „ANO“. Bohužel si budete muset připravit času o trochu více, než jste původně plánovali. I když o výměně dokladů a několikadenních frontách na úřadech koluje množství děsivých historek, věřte, že se nemáte čeho bát. S pomocí internetu lze navíc proces značně urychlit – spoustu formulářů si totiž můžete stáhnout a vyplnit předem doma.

Zvažte, jak budete nakládat s penězi

Svatba, jak již určitě víte, nebyla levnou záležitostí, a pokud jste navíc na její financování byli sami, jistě to byl nemalý zásah do vašeho rozpočtu. Pokud vás přesto v nejbližší době čeká nějaká větší investice, snažte se již uvažovat jako manželé a porozhlédněte se, jak a kde byste mohli společně ušetřit. „Pokud nemáte vlastní úspory a chystáte se rekonstruovat nebo investovat do koupě domu či auta, některé společnosti vám jako novomanželům nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. novomanželskou půjčku, díky které dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ říká Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Zasloužený odpočinek

Po maratonu plánování, kolotoči příprav a jistě náročném svatebním dni nezapomeňte v poslední řadě také na odpočinek. Pokud vám to práce a časové možnosti dovolí, snažte se co nejdřív vyrazit na svatební cestu – a je v podstatě jedno na jak dlouho a kam. Pokud se ovšem chystáte někam do zahraničí, nezapomeňte zkontrolovat platnost pasu, protože s občankou, která má ustřižený roh, vás do letadla jistě nepustí.

Pošlete článek dál: