Šedivé počasí, teplotní změny a rýma. Podobné problémy řeší i vaše okolí. Rýma je velmi nepříjemná a přitom to není žádná velká nemoc. Jak se jí co nejrychleji zbavit? Máme pro vás několik tipů.

ryma-nachlazeni
Foto: pixabay.com

Pokud rýma začíná, zkuste je nos pročišťovat mořskou vodou nebo vincentkou. V případě mořské vody sáhněte po hypertonickém roztoku, který můžete používat delší dobu, aniž by uškodil. Zvlhčí a zregeneruje sliznici a současně ji zbaví hlenu. Pokud obsahuje měď pomáhá lepšímu léčení.

Použít kapat i přírodní nosní kapky (RymaSTOP Dr. Weiss, Sinustrong spray), které přestože jsou bez zbytečné chemie, fungují velmi dobře. Hodí se také promastit nosní dírky olivovým olejem na čisticí tyčince.

Vsaďte na teplo

Způsobů prohřátí je několik a ideální bude, je pěkně zkombinovat a prohřát celý organismus.

První možností je teplá polévka. Můžete si uvařit slepičí nebo hovězí vývar a rozhodně nešetřete kořením, protože dokáže hezky prohřát. Do takové polévky patří kuřecí stehno nebo skelety, cibule, česnek, zázvor, bobkový list, kajenský pepř, nové koření, sůl, kmín, příp. můžete přidat chilli. Rychlejší eventualitou je silná česnečka. Pro děti vždy volte jemnější varianty.

Během dne si můžete připravit zázvorový čaj. Nastrouhejte zázvor a zalijte ho vařící vodou. Dochutit můžete plátky citronu a eventuálně osladit medem, nebo některým z přírodních sirupů jako javorový nebo sirup z agáve.

Večer udělejte nohám pohodovou hřejivou lázeň. Důkladně prohřejte tělo a začněte nohama – strčte je do škopku s velmi teplou vodou (co snesete) a nechte je prohřát. Dobře nohy usušte a vklouzněte do silných ponožek, aby teplo jen tak neuniklo. Ještě můžete prohřát i ruce, které ponoříte opět do hodně teplé vody, v níž můžete rozpustit kuchyňskou sůl a opět nechte ruce chvíli ve vodě. Zabalte se do županu a hned zamiřte do postele.

Aby se vám dobře spalo, dejte si na topení misku s kapkou eukalyptového oleje. Postará se o příjemnější dýchání během noci.

V poslední době je také doporučován na posílení imunity zinek. Ideální je, si ho naordinovat hned v počátku nemoci. Denní dávka zinku ale nesmí překročit 80–100 mg.

Nakonec je zapotřebí dbát i na hygienu. Doporučovány jsou papírové kapesníky, které po posmrkání vyhodíte a neskladujete u sebe. Pravidelně také větrejte, aby byl měněn vzduch v místnosti.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: