K zánětu močových cest se člověk dostane poměrně snadno. Většina žen se s ním setkala alespoň jednou. Když už vás postihne, jak je potřeba postupovat? Poradíme, co pomůže proti zánětu močových cest.

Jak vypadá zánět močových cest

Jak už jsme psali, zánět močových cest se týká většinou žen. Výjimkou ale nejsou ani muži a děti. Většinou se jedná o poměrně bolestivé onemocnění. Při zánětu močového měchýře (cystitida) má člověk kromě pálení a řezání při močení má člověk nutkavý pocit, že potřebuje močit, a to i v případě, že před chvilkou na toaletě byl. Moč bývá zakalená, je více cítit a někdy je i zabarvená do různých odstínů červené.

Zánět močových cest často provází velká bolest. Foto: Styl života

Existuje řada možností, proč tento zánět vzniká. Infekční chorobu často způsobují bakterie (Escherichia coli, méně často Proteus, Klebsiella), výjimečně viry a parazité. Mezi rizikové faktory patří už jen samotná anatomie žen, u mužů se pak jedná hlavně o vrozené vady močových cest, může se jednat o důsledek zvětšení prostaty. V některých obdobích a při určitých onemocněních je člověk k zánětům močových cest náchylnější. Jedná se třeba o cukrovku, období jako je těhotenství, menopauza. Riziková je ovzvláště nedostatečná intimní hygiena, pozor na hygienu před pohlavním stykem a po něm (v obou případech je dobré se vymočit). Rizikový je také pobyt v mokrých plavkách, a poté prochladnutí.

Přírodní léčba zánětu močových cest

Pokud situaci začnete řešit už při prvních příznacích, můžete se obejít bez antibiotik. Řešením v tomto případě mohou být třeba brusinky v nejrůznější podobě (sušené, šťávy, extrakty). Obsažené látky brání bakteriím, aby se usazovaly na stěně močových cest. Ale pozor, brusinky nejsou vhodné, pokud máte potíže s ledvinovými kameny. Mezi další babské rady patří i konzumace nápoje z jedlé sody – popíjí se jednou až dvakrát denně čajová lžička rozmíchaná v hrnku vody.

Při zánětech se také v přírodní medicíně využívá jablečný ocet. Je zdrojem cenných látek jako jsou enzymy a minerály. Ty totiž brání bakteriím, aby se v močových cestách usadily a následně i rozmnožily. Připravuje se nápoj z 2 polévkových lžic jablečného octa ve sklenici vody, může se dosladit medem.

Z bylinkových čajů je možné vyzkoušet různé hotové směsi. Mohou obsahovat třeba zlatobýl, řepík, medvědici, dále rakytník, lichořeřišnici.

Využít se také dají přípravky z lékárny. Urologové doporučují třeba extrakty z brusinek, kombinované s D-manózou. Takový výrobek nabízí třeba Dr. Max Brusinky a manosa, nemocní si chválí i Uroval manosa nebo Urinal Akut.

Všechny tyto nápoje a přípravky by měly být doplňovány dostatečným množstvím tekutin, ideálně kohoutkové vody, aby se močové cesty mohly dobře vyčistit. Zároveň urologové radí preventivní opatření, jako vyvarování se dráždivých jídel a pití kávy. Odpustit byste si také měli sladké, které správné léčbě brání.

Kdy zamířit k lékaři

Když zpozorujete, že se stav do 3 dnů nezlepšil, případně se zvyšuje teplota, je na čase vyhledat lékaře. Ten nejspíš provede rozbor moči, případně pošle na urologické vyšetření. Opakované záněty bude třeba léčit odborně. Opakované záněty u žen mohou mít také souvislost s vaginálními infekcemi (přidávají se výtoky a podobně), proto je třeba návštěva gynekologa. V těhotenství se doporučuje zamířit k lékaři ihned.

Trpíte na záněty močových cest? Jaké jsou vaše tajné tipy? Podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Zdroj:
https://www.ulekare.cz/
https://www.uroklinikum.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: