Je potřeba mít talent na zapamatování nebo se paměti můžete pořádně podívat na zoubek a udělat ze sebe mistra? Uklidníme vás. Druhá možnost je správně.

jak-si-vybudovat-fantastickou-pametČím dříve s tréninkem paměti začnete, tím lépe. Pokud jste v tomhle oboru od školních let nic výrazného nepodnikali, máte možnost se zúčastnit třeba tréninků paměti – různých kurzů nebo si na to vzít příručku, jakou je třeba titul Christiane Stenger Jak si vybudovat fantastickou paměť (Grada, 2011). Protože v dnešní době máme spoustu informací snadno k dispozici, nenamáháme mozek tak, jak by bylo zapotřebí. Přitom bychom toho mohli časem, obzvláště v pozdějším věku, litovat. Vlastně je to stejné jako se sportem: čím více cvičíte, tím více se zdokonalujete.

Lidský mozek se skládá ze tří vrstev, které plní různé funkce a vzájemně spolupracují. Výzkumy vycházejí z toho, že máme tři stupně paměti – ultrakrátkodobou, krátkokodobou a dlouhodobou, přičemž každá má nezastupitelnou funkci.

Trénink paměti má spoustu dalších pozitivních přínosů, tak proč se do toho nepustit co nejdříve?

Díky novým informacím si rozšiřujete obzory a třeba i vzdělání, což nikdy není na škodu.

K rozvíjení paměti kupodivu přispívá i relaxace a fantazie. Nechat se unést vzpomínkami z dovolené nebo třeba plánování té příští člověka navíc příjemně naladí.

Další z příležitostí je rozvíjení kreativity. Několikanásobná mistryně v paměťovém sportu Christiane Stenger ve své knize například uvádí, že na základě několika slov nebo třeba abstraktních pojmů můžete vytvořit několik variant příběhu. Což zní jako zajímavá zábava, že?

Tréninkem paměti zaktivujete a zbystříte smyslové vnímání a tyto vjemy vám pomohou najít užitečné asociace a vytvářet různá spojení.”

jak-si-vybudovat-fantastickou-pamet-ukazka

Školu máte nejspíš už dávno za sebou, a tak si stanovujete cíle sami. Učíte s odhadovat a posuzovat své schopnosti. „Opakovaný úspěch podporuje motivaci a sebedůvěru.”

Základním předpokladem je koncentrace, kterou si také tímto způsobem zlepšujete. Při tréninku se i lépe naučíte bojovat se stresem.

Při tréninku existují různé techniky a možnosti, které vás posunou dál. Někdo si chce jen zapamatovat pár čísel, jiný zlepšit paměť na čísla, jiný rozšířit své vzdělání.

Kniha Jak si vybudovat fantastickou paměť vás bude trénovat od začátku, kdy si zkontrolujete stávající paměť. Pak už následují rady, jak si paměť zlepšit a jaké mnemotechniky používat, včetně odvozování speciálních paměťových technik. Trénujete postupně a trpělivě. Z výsledku budete překvapeni.

Čeká vás i závěrečný test, kde si ověříte své pokroky. Zbystříte si své vnímání, lépe si zapamatujete čísla a slova, budete soustředěnější, fantazie bude pracovat na plné obrátky a celkově si zlepšíte výkonnost mozku. Čím dříve s tréninkem začnete, tím lépe.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: