Jaro už konečně o sobě dává pořádně vědět, a tak určitě začínáte uvažovat o tom, kam zasít bylinky, abyste se z nich mohli těšit co nejdéle. Jak je totiž známo ty, které si přinesete ze supermarketu, většinou příliš nevydrží. Při troše štěstí je sklidíte alespoň jednou. Naštěstí většina bylinek není příliš náročných, a proto si je můžete bez problémů pěstovat doma v bytě nebo třeba na balkoně. Poradíme, kde kterou bylinku pěstovat, v čem ji pěstovat a na závěr si trochu zamlsáme. Jak jinak než s bylinkami.

Jaké bylinky můžete pěstovat?

Bylinky tymián, bazalkaBazalka nemá ráda chlad, ven je ji vhodné dávat, až když je tepleji, zhruba v polovině května, kdy by už neměly být mrazíky. Než ze semínek vypěstujete sazeničky, trvá asi 3 týdny. Miluje sluníčko a každodenní zalévání do hlíny.
Oregano je další bylinkou, která není příliš náročná. Pokud si ji budete chtít dát do květináče na okno, volte odrůdu s nižší výškou. Mohla by vám totiž dorůst až půl metru.
Málo náročná je i máta. Opět volte nižší odrůdu. Má ráda dostatečné zalévání. Lišit se může i chutí. Vybírat můžete od mentolových až po jemně ovocné.
Meduňka je charakteristická svou limetkovou anebo citrónovou vůní. Výborně se jí daří na slunci. Barevné varianty upřednostňují polostín. Milují dobře propustnou půdu, bohatou na živiny. Uvítá pravidelnou zálivku odstátou vodou. Půda by měla být vlhká, ne přemokřelá.
Tymián roste také velmi dobře. Přezimovat může i na zahrádce. Aby se mu dobře dařilo, dopřejte mu dostatek slunce. Je vhodné ho přihnojovat, třeba organickým hnojivem pro bylinky. Podle potřeby hnojit jednou za 2 týdny.
Pažitka miluje sluníčko, růst bude dobře i v květináči. Nezastřihujte ji ale příliš nízko, aby mohla růst dál. Občas ji můžete přihnojit.
Koriandr nemá rád příliš vody. Raději vybavte květináč řádnou drenážní vrstvou, aby zbytečně neuhnívaly kořínky. Občas přihnojte a zalévání je vhodné odstátou vodou.
I šalvěj můžeme pěstovat v květináči, pozor, substrát by neměl být příliš výživný, rostlině se nemusí v takové půdě dařit. Stát by měla na světlém místě. Konce výhonků šalvěje často zaštipujeme, abychom podpořili keřovitý růst. Je vhodné při odkvětu květy ostříhat, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Množit ji můžete i také trsy, odnožemi nebo stonkovými řízky.
Nelze zapomenout ani na řeřichu, kterou si můžete vypěstovat třeba i jen v misce s vatou. Za týden můžete sklízet. Chutnou a zdravou nenáročnou bylinku zvládne vypěstovat snad každý.

Jak vypěstovat vlastní bylinky

Bylinkám se nejlépe bude dařit v terakotových nádobách. Nezapomeňte dát do spodní vrstvy drenážní vrstvu s kamínky nebo štěrkem, aby bylinkám neuhnívaly kořínky. Do dostatečně velkého květináče nebo truhlíku nasypte substrát. Pro bylinky je vhodná klasická zahradní zemina, smíchaná s pískem v poměru 3:1.
Substrát příliš neumačkávejte, aby byl vzdušný, a rovnoměrně po povrchu rozmístěte semínka a na ně opatrně nasypte asi centimetrovou vrstvu hlíny.
Zastříkejte vodou, pak je třeba pravidelně rosit. Květináč umístěte na vhodné (světlé a teplé) místo v bytě a zakryjte ho fólií.
Po vyklíčení fólii odstraňte, ale nezapomínejte stále zalévat, ne však přelévat. Zalévejte raději pravidelně, ale jen mírně. Časem vysledujete, kolik vody jaká bylinka potřebuje. Třeba bazalka, máta a šalvěj si potrpí na každodenní zálivku. Abyste podpořili větvení rostlinek, pravidelně je zastřihujte.

Kam umístit bylinky

Bylinky pro okno na sever: pažitka, petrželka.
Bylinky pro okno na jih: bazalka, oregano, majoránka, máta, rozmarýn, tymián, šalvěj, saturejka.

Inspirujte se nádobami pro bylinky

Plastové květináče Coubi jsou kromě drobných rostlinek vhodné i pro osázení bylinkami. Umístit je můžete v kuchyni, ale i na terase. Květináče jsou opatřeny vnitřní vložkou, pod kterou se vytvoří zásobník zálivky. Ta postupně přetéká otvory do nižších pater takže nehrozí přelití.

Květináč na bylinky Coubi
Plastový květináč Coubi, 4Home, 219 Kč

Plechový truhlík White flower/Chic Antique v bílé barvě s černými květinkami je velmi vkusnou a zajímavou dekorací. Můžete jím ozdobit parapet nebo i balkon

Bílý plechový truhlík White flower, Bella rose
Bílý plechový truhlík White flower, Bella rose, 244 Kč

Keramický květník Julien / Chic Antique můžete použít jako dóza na tužky nebo na kuchyňské náčiní, daleko lépe mu to bude ale slušet s krásnou bylinkou jako je třeba rozmarýn. Barva dózy je světlounce béžová. Výška 10 cm, průměr 10 cm.

Keramický květník Julien, Bella rose
Keramický květník Julien, Bella rose, 269 Kč

Dřevěný skleník s květníčky je další z možností, která se bude skvěle vyjímat na balkoně.

Dřevěný skleník, Bella rose
Dřevěný skleník, Bella rose, 959 Kč

Značka Emsa přišla s revolučním květináčem na bylinky. Vypadá velmi dobře a navíc je neuvěřitelně praktický. Je vybaven chytrým samozavlažovacím systémem a zavlažovací knoty umožňují semenům dosažení dokonalé teploty. Tak se vytvoří výborné prostředí pro rychlý růst rostlinek. Užitečnost tohoto designově příjemného kousku sahá ještě dál. Díky dekorativní kytičce (která se schová) dokáže upozornit na nedostatek vody.

emsa-fresh-herb
S bylinkami se dá kouzlit a mohou zpříjemnit spoustu příjemného častu stráveného u jídla. Nechte se inspirovat:

Vafle po zahradnicku
Foto a recept Ikea

Vafle po zahradnicku

Na 12 vaflí budeme potřebovat:

  • 12 vaflí ve tvaru srdíček – třeba 1 balení VÅFFLOR (Ikea)
  • 300 g sýra cottage (nízkotučného)
  • 1 mrkev
  • 10 cm kus pórku
  • 1 vanička řeřichy
  • 50 g sušených brusinek

Mrkev oloupejte a nastrouhejte. Pórek nakrájejte najemno. Řeřichu nastříhejte nůžkami. Mrkev, pórek a řeřichu dejte do mísy. Přidejte brusinky a promíchejte vidličkou. Na každé vaflové srdíčko dejte kopeček sýra cottage. Přidejte salát z mrkve a pórku a podávejte.

 

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: