Vydavatelství Synergie vydalo již třetí, rozšířené vydání jedné z nejlepších knih o Shiatsu. Kniha je cenná nejen pro odborníky a lékaře, kteří zapojují holistický přístup, ale i pro širokou veřejnost.

shiatsu-teorie-a-praxeDarja Havelková, zakladatelka České asociace shiatsu, která napsala předmluvu, ke knize říká: „Shiatsu, zvláště pak zen-shiatsu, je metoda 21. století, která obnovuje rovnováhu organismu. Ulevuje od stresu a zároveň je prevencí psychosomatických onemocnění, s nimiž se setkává většina z nás. Jádrem shiatsu je bdělá vědomá přítomnost praktika a přijímající dotek. Zkušený praktik shiatsu tedy dokáže propojit různé úrovně, aby nastolil stav rovnováhy, neboli zdraví – na úrovni mysli, těla a ducha.

Autorka knihy, Carola Beresford-Cooke je uznávanou britskou terapeutkou shiatsu. Výuce se věnuje přes třicet let a klade důraz na přirozené lidské dotyky a vnímání pocitů. Téma pojala hezky od základu, včetně historie. Dozvíte se, že dějiny sahají k počátkům čínské medicíny, výraz shi-atsu neboli „tlak prsty” se objevil v roce 1915 a nyní má řadů různých osobitých stylů. Autorka podrobně vysvětluje jednotlivé pojmy, zákonitosti a souvislosti tak, aby dohromady vytvářely srozumitelný celek. Text je doplněn spoustou fotografií a názorných kreseb. Dozvídáte se i řadu vědeckých informací.

Laboratorní testy potvrdily energetickou výměnu mezi lidmi, kteří se dotýkají nebo se nacházejí ve vzájemné blízkosti Konkrétně lze signály z elektroencefalografu jednoho člověka zachytit také pomocí elektroencefalografu jiného člověka, a to na různých místech jeho těla. Signály jsou nejsilnější, když se tito lidé dotýkají, ale lze je zachytit i pokud fyzický kontakt přeruší a zůstanou blízko sebe.” (McCraty a kol 1996 in Oschman 2003, str. 10).

Pokud vás zajímají průběhy terapie, dozvíte se spoustu informací o tom, jak funguje setkání s terapeutem a o respektování klienta.

Nejen s klientem se pracuje, pečovat o sebe musí i terapeut. Je potřeba, aby dbal o svůj rozvoj a zdraví, kam patří nejen péče o ruce a nohy, ale i relaxace a to, jak má terapeut správně stát či klečet, aby neničil své zdraví. Všechny důležité informace jsou názorně předvedeny na fotografiích. Prostřednictvím knihy získáte potřebné znalosti tradiční čínské medicíny, v souvislosti s shiatsu. Může vás zajímat třeba i dělení potravin podle schopnosti ohřívat nebo ochlazovat. Součástí je také teorie pěti elementů: voda, dřevo, oheň, země, kov.

Výborné jsou také příklady z praxe, které autorka za svou dlouholetou činnost načerpala. Teoretické základy ve všech částech knihy jsou zkombinovány s fotografiemi praktických ukázek, takže titul určitě výborně poslouží i jako skvělá učebnice. Dočtete se o čtyřech způsobech diagnostiky a o tom jak ošetřovat běžné neduhy jako například alergie, bolesti zad, nachlazení, vysoký krevní tlak.

Na 405 stranách se dozvíte skutečně vše, co by vás ohledně shiatsu mohlo zajímat. Závěr knihy navíc vysvětluje jednotlivé čínské a japonské pojmy, se kterými se můžete při shiatsu setkat. Jedná se o skutečně praktickou knihu, z níž mohou čerpat znalosti všichni zájemci o tuto teorii.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: