Lanový park nebo dráha není jen zážitek pro děti. Většinou se v jednom areálu nacházejí také varianty pro dospělé. Pokud jste milovníky adrenalinu, můžete se vyřádit na řadě míst v republice. Podle jejich počtu se dá říci, že se jedná o poměrně oblíbenou zábavu. Nemusíte se bát o bezpečnost, protože lanová centra poskytují proškolení odborným instruktorem a horolezecké jištění.

Pár z nich jsme pro vás vybrali do našeho přehledu.

lanova-draha-cesky-krumlov
Foto: ckrumlov.info

Nová lanová dráha vznikla v Českém Krumlově a spojuje Městské divadlo s Pivovarskou zahradou. Certifikovaná adrenalinová lanová dráha se nachází v parku u Městského divadla. Je určena pro děti a dospělé a díky délce 262 metrů se řadí mezi nejdelší mobilní lanové dráhy u nás.
Před jízdou vás oblečou do kvalitní výstroje – sedací úvazek, prsní úvazek, přilba. Z důvodu bezpečnosti se sjezdu nemohou zúčastnit lidé o hmotnosti větší než 100 kg.
Tuto lanovou dráhu můžete navštívit denně mimo pondělí do 30. 9., v časech 10 – 14 hod. a 14.30 – 18 hod. V případě nepříznivého počasí (bouřky, silný déšť, silný vítr) je lanová dráha uzavřena. Cena jedné jízdy činí 100,- Kč. Více na  www.ckrumlov.cz/lanovadraha.

Kousek od Prachatic, v Libíně, se nachází 1,5 kilometrů dlouhý lanový park, s více než osmdesáti překážkami.
Skládá se ze šesti tras: dětská trasa, horní trasa, panoramatická (střední obtížnost), technická (nejobtížnější), flying Fox (sjezdy různých rychlostí a vzdáleností), adrenalinová věž.
Trasy můžete libovolně kombinovat nebo absolvovat jen jednu. Od toho se odvíjejí ceny. Otevřeno je během prázdnin od 10 do 18 hodin. Ostatní otevírací dobu, stejně jako ceny, můžete vyčíst na této adrese: www.adrenalin-libin.cz/lanovy-park.html

Spoustu adrenalinu nabízí i sportovní areál v Hluboké nad Vltavou, kde mezi jeden ze zážitků patří i 200m přejezd přes celý areál. Start je ve výšce 16 m. Velký sjezd je pro dospělé za 160 Kč, pro dítě nad 130cm 110 Kč. Návštěvníkům je nabídnuta i možnost adrenalinu na lanovém okruhu s 23 lanovými překážkami na sloupech ve výšce 8 m. Za velký okruh se třemi 100m sjezdy stojí dospělého 250 Kč a dítě nad 130 cm 190 Kč.

Adrenalin si můžete užít i v Lanovém parku Lipno. K dispozici je několik druhů pro děti i dospělé, se speciálním zakončovacím sjezdem nad hladinou rybníka. V době prázdnin ho můžete navštívit denně mezi 10 a 20 hodinou. Detaily a ceny na https://www.lipno.info/zazitky/lanovy-park.html

Další lanový park se nachází v kempu Stříbrný rybník nedaleko Hradce Králové. Park je součástí adrenalinového parku, kde jsou k dispozici i další adrenalinové zážitky jako šerm na kládě, vodní souboje, foukačky, aqua skipper, aquazorbing, bungee running, lukostřelba, paintball a podobně. K dispozici je minilanové centrum pro předškoláky a miniškoláky, dále dětské lanové centrum pro malé školáky a nakonec i vysoké lanové centrum s 33 překážkami a 7x lanovkou. O prázdninách je provoz mezi 13 a 19 hodinou ve všední den a o víkendu od 11 do 18 hod. Více o cenách a provozu na www.stribrny-rybnik.cz/adrenalin-park

V zábavním parku GIBON PARK v Rožnově pod Radhoštěm naleznete překážkovou lanovou dráhu o délce 423 m, která zahrnuje 30 úseků se 162 překážkami ve výšce 2,4 – 5,9 m. Dospělého stojí tato atrakce 200 Kč a v dětském lanovém centru zaplatíte za dítě 100 Kč. Od 16.5. až 31.8. je otevřeno za příznivého počasí denně od 9 do 20 hod. www.gibon-park.cz/lanove-centrum

Impozantní 14 metrů vysoká dřevěná výšková stavba tvoří dominantu lanového centra v Dolní Moravě. Je skvělou základnou pro Powerfan, Big Swing a lanovku v celkové délce 400 metrů. Více na www.dolnimorava.cz/aktuality-provozni-doby/.

Adrenalin Park Mariánské Lázně patří mezi naše největší lanová centra. Zde vás čekají lanové překážkové traverzy ve výšce 14ti metrů nad zemí – 250 m dlouhé s nejrůznějšími lanovými překážkami různé obtížnosti, dále 130 m dlouhá lanovka s možností letu 58km rychlostí nebo Tarzaní skok – z výšky 12 metrů. Otevřeno o prázdninách je od 10 do 17 hod. Více na www.adrenalinpark.com/lanove-centrum/lanove-centrum-marianske-lazne.php.

Lanový park Plešivec. Foto: plesive.eu
Lanový park Plešivec. Foto: plesivec.eu

Lanový Park Slapy je rozdělen podle obtížnosti na tři trasy. Nejjednodušší Horní trasu, Křížovou nejdelší a Technickou nejtěžší trasu. K dispozici je i Dětské lanové bludiště ve výšce 1 metr. Junior Park je zaměřen na větší děti, které už nebaví Dětské lanové bludiště, ale na velký Lanový park si netroufají nebo na něj nedosáhnou. Nachází se ve výšce 2 m a je zajištěn ochrannými sítěmi. Otevřeno mají od 10 do 18 hodin po dobu prázdnin, dále viz www.lanovyparkslapy.cz/

ADRENALIN PARK – Ranč Orel v České Vsi u Jeseníku nabízí lanové centrum, dětské lanové centrum nebo třeba obří houpačku. Za 90 Kč si můžete užít jízdu na obří lanovce v 15m výšce, která je dlouhá 150 m. Otevřeno je od 10 do 19 hodin. Více na www.adrenalin-park.cz.

Na závěr pro vás máme noční adrenalin. Lanové centrum v areálu Plešivec se nachází v Abertamech u Jáchymova. Pokud si budete chtít užít této zajímavé zkušenosti, je třeba dát vědět dopředu. Předpokladem je 10 a více osob.
Překážky lanového centra ve výšce 4-12 m nabízejí tři druhy tras a dětské lanové centrum.
Snadnější trasa: 11 překážek / 40 minut
Náročnější trasa: 12 překážek / 45 minut + 70m lanový sjezd
Nejnáročnější trasa: 10 překážek / 45 minut + 70m lanový sjezd.

Jste milovníky adrenalinu nebo Vás zkrátka náš článek zaujal a hodláte některou atrakci absolvovat jako první pokus? Dejte nám vědět. Těšíme se na vaše reakce.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: