Hřebíček máme spojený nejen s vánočním cukrovím, ale tohle velmi aromatické koření dobře poslouží i součást přírodní medicíny. Pomáhá při trávení, bolestech, prozradíme i další využití.

Hřebíček je vlastně usušeným poupětem (i s kalichem), které pochází ze stálezeleného stromu, hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum nebo Eugenia caryophyllata). Ví se, že s tímto výrazným kořením se obchodovalo minimálně od roku 1721 př. n. l. Evropu si pak získával už v letech 300-500 letech našeho letopočtu. V pozdějších letech se pak hřebíček stal výborným obchodním artiklem.

Nutriční údaje

Hřebíček je zdrojem vitamínů, především vitamínu K, vitamínů B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B12, vitamínu C, F (kyselina linolenová), dále minerálních látek jako je mangan, vápník, železo, hořčík, zinek a měď. Kromě toho v hřebíčku nechybí antibakteriální éterický olej eugenol.
Vitamín K přispívá k dobré srážlivosti krve a mangan zase k dobrému spalování tuků a sacharidů.

Prospěšnost hřebíčku pro zdraví

Oblíbené koření využívá tradiční indická medicína ajurvéda, ale i tradiční čínská medicína.
Hřebíček je oceňován hlavně pro své dezinfekční a antibakteriální vlastnosti. Působí antisepticky a má stahující účinky. Často pomáhá při problémech se zuby, mírní bolest a zamezuje bakteriálním infekcím při zánětech zubů nebo dásní. Právě tady působí znecitlivující a antibakteriální účinky éterických a esenciálních olejů. Hřebíček se třeba chvíli žvýká, a pak zbytek se vyplivne. Pro své dezinfekční vlastnosti je hřebíček častou součástí zubních past. Měl by pomáhat proti paradontóze.
Tradiční medicíny hřebíček využívají i při potížích s trávením, zvracení (i těhotenských nevolnostech), při průjmu nebo horečce.

Tinktura z hřebíčku

Tinktura z hřebíčku se vyrábí 14denní macerací asi 10 hřebíčků v 50 ml kvalitního alkoholu při pokojové teplotě. Pak se využívá na kloktání při bolestech v dutině ústní, ale i na hojení různých ran (namáčí se vatová tyčinka a potírá se). Při naředění o polovinu se jedná o výbornou ústní vodu.

Připravit si můžete i čaj z hřebíčku

5-6 hřebíčků se přelije 2 dl vody a nechá se 10 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme, ideálně teplé.

Vnitřní konzumace hřebíčku
* nachlazení, chřipka a různé respirační nemoci
* potíže s trávením, střevní potíže
* záněty všeho druhu
* afty
Zevní využití hřebíčku

* zanícená kůže
* popáleniny.

Nežádoucí účinky hřebíčku

Přestože se jedná o léčivé koření, je důležité vědět, že hřebíček se nemá používat dlouhodobě. Nežádoucí účinky tohoto aromatického koření se dávají do souvislosti právě s eugenolem. Ten je prospěšný, ale silice eugenol negativně působí na krevní srážlivost.

Využití hřebíčku v kuchyni

Drcený hřebíček bohatě využívá především v orientální, asijské a africké kuchyni. Dobře se hodí do společnosti skořice a římského kmínu.

Další využití hřebíčku

Hřebíček je šikovným bojovníkem proti mravencům a komárům. Lidově se využívá i jako repelent proti drobnému hmyzu.

Zdroj:

Gill Daviesová, Koření, Euromedia-Esence, 2017
Soňa Havlová, Jiří Kuchař. Svět přírodních antibiotik, Eminent, 2014

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: