Obáváte se syndromu karpálního tunelu? Přestože může vaše činnost přispívat k pravděpodobnosti vzniku tohoto zdravotního problému, s vhodnou prevencí ji omezíte. Máme pro vás cviky, které pomohou.

Syndrom karpálního tunelu straší mnoho pracovních profesí. Patří mezi ně zubaři, hudebníci, dělníci se sbíječkami, ale hlavně ti, kteří pracují s počítačem. Nepříjemné pocity a občasné brnění v zápěstí zná téměř každý z nich. O příčinách a kdy je čas na prevenci, jste si mohli přečíst.

Cviky na uvolnění zápěstí

Uvolnění svalů ramene, zápěstí a rukou

S nádechem se předkloňte a natažené ruce zapřete o stěnu. Setrvejte 10 sekund, dýchejte. S každým výdechem nechte záda uvolnit a klesat dolů k zemi.

Foto: FYZIOklinika

Protažení předloktí ruky

Opřete paži loktem o stůl, jako při soutěži v páce. Dlaň ruky nasměrujte k obličeji a poté ohněte v zápěstí hřbetem ruky směrem dolů. Druhou rukou lehce stlačte protahované zápěstí ještě víc dolů. S výdechem uvolněte protitlak a opět mírně stlačte zápěstí směrem k zemi. Volně dýchejte a vyčkejte přibližně 30 až 60 sekund. Opakujte třikrát. To samé na druhou stranu: ohněte zápěstí dlaní dolů a hřbetem ruky nahoru.

Foto: FYZIOklinika
Foto: FYZIOklinika

Protažení („autoPIR“) extenzorů předloktí a ruky, cvik vestoje

  1. Položte hřbet ruky na stůl, prsty směřují ke stehnům, zápěstí se dotýká podložky.
  2. Lokty propněte a vytočte tak, aby loketní jamka směřovala od těla – svaly na předloktí táhnou.
  3. S nádechem zatlačte prsty do podložky, s výdechem tlak prstů uvolněte a zkuste jít rameny více dozadu, přičemž zápěstí zůstává na podložce (o maličko se zostří úhel mezi rukou a předloktím).
  4. Opakujte 3x a vždy se snažte dojít rameny více dozadu a zvyšovat úhel zápěstí, respektive více protahovat svaly předloktí.
Foto: FYZIOklinika

Protažení („autoPIR“) flexorů předloktí a ruky, cvik vestoje

  1. Položte dlaň ruky na stůl, prsty směřují ke stehnům, zápěstí se dotýká podložky, lokty propněte. 
  2. S nádechem zatlačte prsty do podložky, s výdechem tlak prstů uvolněte a zkuste jít rameny více dozadu, přičemž zápěstí zůstává na podložce (o maličko se zostří úhel mezi rukou a předloktím).
  3. Opakujte 3x a vždy se snažte dojít rameny více dozadu a zvyšovat úhel zápěstí, respektive více protahovat svaly předloktí.
Foto: FYZIOklinika
Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: