I když bychom rádi, aby byly prázdniny co nejdelší, bohužel se již pomalu přesouvají do druhé půlky. Stále nás ještě čeká celý letní měsíc a hrady a zámky mají připraveno pro své návštěvníky spoustu zábavy.
Těšit se můžete na oblíbené návraty v čase a navíc na neméně populární večerní a noční dobrodružství a tajemno. To vyvrcholí o Hradozámecké noci 29. srpna.

hospital-kuks
Hospitál Kuks

Zpátky v čase o nějaké to století

1. a 2. srpna státní hrad Grabštejn: Řemeslný jarmark na Grabštejně. Obnovení zašlé tradice – tak lze jednoduše zachytit „to hlavní“ týkající se letošního historického jarmarku. Nejen, že uvidíte produkty tradičních řemesel a budete moci přihlížet jejich výrobě, ale dokonce si je sami budete moci vyrábět. Na nádvoří hradu se můžete setkat s kovářem, košíkářem, drátenicí i rytíři.

1. a 2. srpna státní zámek Hrubý Rohozec: Od Mikuláše k Mikuláši. Prohlídky zámku oživené scénkami ze života majitelů zámku, tedy od Mikuláše Des Fours jako prvního majitele Hrubého Rohozce z tohoto rodu po Mikuláše Vladimíra Des Fours Walderode jako předposledního majitele.

1. – 2. srpna státní hrad Bouzov: Bouzovský mumraj aneb Markraběte Jošta turnaj. Středověký jarmark, hry pro děti, karneval, stará řemesla, historický průvod, dobová kuchyně a hygiena, rytířský turnaj a šermířská vystoupení. A v 18.00 hodin koncert skupiny Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

6., 13., 20. a 27. srpna státní hrad a zámek Nové HradyDětské prohlídky hradu s hraběnkou Terezií. Speciálně upravené prohlídky pro děti od 4 do 12 let. Vždy v 10.30 hodin.

8. – 9. srpna státní hrad Šternberk: Víkend v historických kostýmech. Po celý víkend provází hradem průvodci oblečení v historických kostýmech. Návštěvníci mají možnost půjčit si kostým pro celou rodinu a pořídit fotografie do rodinného alba vlastním fotoaparátem, či se nechat vyfotit profesionálním fotografem.

15. a 16. srpna státní zámek Hrádek u Nechanic: Přijelo panstvo…! Veselé historky ze života na zámku před 100 lety v podání herců ochotnických divadel a hostů (kostýmové prohlídky). Expozice zámku se slavnostní květinovou výzdobou. Sobotní odpolední a večerní program na nádvoří zámku: od 15 do 17 hodin Setkání s folklorem – vystoupení folklorních souborů, 19 hodin divadelní představení Nechanického ochotnického spolku NOS.

22. srpna státní hrad a zámek Horšovský TýnHistorické praní prádla aneb Jak to asi nebylo – prohlídka prádelny, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet praní prádla dle starých postupů. Prohlídky začínají v 11.00, 13.30, 16.00 hodin.

22. srpna státní zámek Sychrov: Skotské hry – XV. ročník. Tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska, a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě. Více na www.skotskehry.cz

Všechny srpnové víkendy státní zámek Jezeří: Hudební léto v Jezeří 2015. Lobkovická kapela v evropském kontextu aneb Úspěchy na Vídeňském kongresu 1814–1815; díla skladatelů aktivních v dané době na zámku Jezeří.

S nocí přicházejí jiné zážitky

1., 8., 15., 22. a 29. srpna státní hrad a zámek Horšovský TýnJak se co dělá. Oblíbené noční prohlídky zámku. Kastelán Jan Rosendorfský se během svého vyprávění zaměří na novou expozici zámecké kuchyně. Návštěvníci nahlédnou i do prostor skladů porcelánu a nádobí a uslyší i různé pikantnosti, na které během klasických prohlídek nezbývá čas. Prohlídky začínají v 19, 21 a 23 hodin.

31. července – 1. srpna a 14. – 15. srpna státní zámek Dačice: Noční prohlídky aneb Ptačí říše barona Dalberga. Noční prohlídky dačického zámku Vás letos znovu zavedou do jednoho krásného dne roku 1893, kdy se zámku schází všichni členové rodiny Dalbergů, aby oslavili nadcházející narozeniny Terezy, nejmladší dcery barona Friedricha. Starý baron byl celý život nadšeným ornitologem a jeho záliba se různým způsobem na celé rodině podepsala. Navíc s jeho synem Karlem přijíždí do Dačic i mladá vychovatelka Karolina, jíž je na první pohled okouzlen Karlův mladší bratr Friedrich. Rodinou nechtěná romance začíná… Od 19 hodin.

31. července – 1. srpna státní zámek Bučovice: Prokletí rodu Waldorffů. Máte rádi ten mírně mrazivý pocit hrůzy? Dráždí vás atmosféra plná vzrušujícího strachu? Líbí se Vám klasický horor na upíří téma? Pak vám nabízíme jedinečnou možnost jak vyhovět vašim tužbám a prožít noc hrůzy na zámku v Bučovicích.

1. a 2. srpna státní hrad Trosky: Čertovské slavnosti. Denní a večerní rej bytostí pekelných, divadelní a hudební vystoupení, ukázky pekelných řemesel, rohatý sokolník a lukostřelec.

7. a 8. srpna kláštery Kladruby a PlasyMonastýrování aneb Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela. Již třetí z řady netradičních prohlídek klášterů, které si v letošním roce připomínají významná výročí svého založení – Kladruby 900 let a Plasy 870 let. Zábavná hra láká návštěvníky různých věkových skupin, odměnou za vyluštění hádanky na jedné památce je volný vstup na stejnou akci do památky druhé.

V Plasích jsou prohlídky bez průvodce. Na své si tam tedy přijdou i ti, kteří si chtějí „jen“ v klidu projít Santiniho budovu vlastním tempem, nasát její atmosféru a objevit detaily, na které obvykle nezbývá čas. Oba kláštery jsou otevřené od 19 do 24 hodin.

14. srpna státní zámek Rájec nad Svitavou: Frankenstein. Noční prohlídky interiérů zámku s příběhem, který vám představí divadelní zpracování známého hororu podle knihy Mary Shelleyové.

14. – 15. srpna státní zámek Náchod: Večerní prohlídky s „Černou paní“. Jedinečná atmosféra zámeckých komnat po setmění. Prohlídky I. okruhu (Piccolominská expozice) budou oživené scénkami z historie zámku a hudebními vstupy. Prohlídky začínají ve 21, 22 a v případě zájmu i ve 23 hodin.

15. srpna státní zámek Lysice: Myslivecká romance. Noční  kostýmované prohlídky s příběhem o jednom pytlákovi, panstvu a životě na zámku i v polesí.

15. a 16. srpna státní hrad Bezděz: Bezdězské pověsti vypráví průvodci v kostýmech. Během prohlídky se například dozvíte, jak vznikl Bezděz, kam vede podzemní chodba z hradu nebo kdo založil Máchovo jezero.

15. srpna státní zámek Benešov nad Ploučnicí: Noční prohlídky kouzelného zámku.

21. srpna hospitál Kuks: Mezinárodní noc pro netopýry. Večerní vycházka po Hospitalu Kuks a blízkém okolí spojená s ukázkou detekce netopýřích echolokačních signálů a nárazové sítě pro odchyt netopýrů (pokud budeme mít štěstí, tak i s odchyceným netopýrem). Dozvíte se, kde netopýři žijí, čím se živí, které druhy žijí v České republice a mnoho dalšího. V případě nepříznivého počasí se uskuteční přednáška s promítáním obrázků, která přiblíží málo známý a pro mnohé tajuplný svět netopýrů. Akce se uskuteční za každého počasí od 19.30 hodin pro rodiče s dětmi (zkrácené povídání) od 22 hodin pro ostatní.

28. srpna státní zámek Benešov nad Ploučnicí: Noc na zámku aneb zámecká přespávanda.

Státní zámek Březnice atmosféra hororového příběhu o Frankensteinovi v podání skupiny historického šermu, noční oživené prohlídky.

Těmito skvělými akcemi ale léto nekončí. Největší událostí bude nejspíše Hradozámecká noc, která se bude konat 29. srpna. O ní vás ještě budeme informovat.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: