V minulosti byly návštěvy lázní spíše výsadou elity, a tak není překvapením, že mezi návštěvníky byla i spousta historicky významných osobností. Dnes je lázeňská péče mnohem dostupnější a vy si tak můžete vychutnat návštěvu lázní s pocitem, že v nich relaxovala evropská šlechta nebo že v nich našel inspiraci pro svou tvorbu světoznámý hudební skladatel.

Lázně Libverda náměstí

Panovníci nejen českých zemí

Lázně Libverda a účinky tamních léčivých pramenů začaly být známé už ve 14. století. Zprávy o nich se díky poutníkům brzy dostaly až na panovnické dvory. V roce 1583 si na svůj drážďanský dvůr nechal dovézt několik soudků místní vody kurfiřt August I. a její účinky později začal zkoumat i jeho osobní lékař, známý alchymista a shodou okolností také syn náboženského reformátora Martina Luthera. Český vojevůdce Albrecht z Valdštejna si dokonce zázračnou libverdskou vodu vozil s sebou na svá vojenská tažení. Samotné lázně v Libverdě začaly vznikat až v druhé polovině 18. století a tehdy je také krátce navštívil asi nejvýznamnější panovník – císař Josef II.

Dva měsíce v Lázních Libverda pobývala evropská šlechtična, která se do historie zapsala pod jménem Anna Fjodorovna. Rodem byla saskou princeznou a tetou britské královny Viktorie. Sňatkem se poté stala ruskou velkokněžnou, když byla v pouhých patnácti letech provdána za bratra pozdějšího ruského cara Alexandra I. Po rozpadu nefunkčního manželství se ale vrátila do rodného Koburgu a v tomto období, konkrétně v roce 1807, také navštívila libverdské lázně.

Lázně jako inspirace umělcům a vědcům

V roce 1814 si lázeňského pobytu v Libverdě dopřával slavný německý skladatel Carl Maria von Weber, který v té době působil jako ředitel a dirigent pražského Stavovského divadla. Absolvoval tu léčebné procedury, pil místní minerálku a procházel se po okolních lesích. Vzhledem k načasování je pravděpodobné, že se tou dobou v myšlenkách zabýval operou Čarostřelec, kterou dokončil v roce 1820 a která se stala jeho nejvýznamnějším dílem. Traduje se, že k vykreslení jedné ze stěžejních scén opery se Weber inspiroval buď cestou k Velkému Štolpišskému vodopádu, anebo ve vedlejší rokli Malého sloupského potoka.

O několik desetiletí později po těchto cestách kráčel jiný významný umělec. Častým hostem libverdských lázeňských domů byl světoznámý spisovatel Franz Kafka. S výše zmíněným skladatelem je spojovala stejná diagnóza, oba trpěli tuberkulózou a oba na ni také zemřeli. Mezi další slavné návštěvníky lázní patřil například jazykovědec Josef Jungmann, německý přírodovědec Alexander von Humboldt či Jan Masaryk.

Spa Resort Libverda_wellnes

Spa Resort Lázně Libverda v podhůří Jizerských hor si získal věhlas díky léčivým pramenům hydrogenuhličitanového typu, které mají blahodárné účinky na lidské zdraví a tradičně se tu léčí pacienti s onemocněním pohybového aparátu, například po operacích páteře či kloubů. Mezi další indikace patří onemocnění srdce, cév a krevního oběhu a také onkologická onemocnění. Díky klidnému prostředí, blízkosti přírody a bohaté nabídce wellness procedur je ale vyhledává i klientela, která touží po odpočinku a luxusní péči.

Na rozdíl od historických klientů si ve Spa Resortu Lázně Libverda můžete užívat nejmodernějších služeb a vybavení. „Každý rok investujeme do modernizace a nových přístrojů. Klienti se tak tento rok můžou těšit na nový bazén a masážní vany, uhličité koupele, nové vybavení interiéru v Hotelu Nový Dům, nově otevřený stylový Restaurant Valdštejn a další,“ vyjmenovává obchodní a marketingová ředitelka Spa Resortu Libverda Eva Plášilová.

Až pojedete do lázní, nezapomeňte si zabalit vše potřebné.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: