I letos připravil NPÚ tématický program. Valdštejnové – lvi ve službách císařů je název dalšího cyklu Po stopách šlechtických rodů. Nabízí toho ale mnohem víc.

Novinky na památkách

Nově bude začátkem léta návštěvníkům zámku Valeč zpřístupněna nová moderní expozice soch od Matyáše Bernarda Brauna, jak vidíte na videuu NPÚ.

Novinky čekají také na návštěvníky zámku Sychrov. Během srpna bude zpřístupněn nový okruh ve druhém patře, který návštěvníky seznámí s hosty knížecí rodiny Rohanů.

Také zámek Valtice už začátkem června poprvé zpřístupnění 10 komnat jižního křídla. Ty byly součástí knížecího bytu Františka I. z Liechtensteinu.

Horní hrad na Rožmberku zase nabídne obnovenou věž Jakobínku. Krásný výhled i expozice mapující historii věže i průběh její obnovy čeká na návštěvníky.

Po stopách Valdštejnů

10. ročník cyklu Po stopách šlechtických rodů se zaměří na Valdštejny, jeden z nejstarších rodů na území Čech. Projekt dostal název Valdštejnové – lvi ve službách císařů. V rámci projektu bude možné si prohlédnout výstavu na půdě Senátu ČR, sérii odborných přednášek o architektuře i malířství, komentované procházky po místech spojených s Valdštejny a také vzdělávací programy pro děti. Závěrem projektu bude nová instalace v jižním křídle piana nobile na zámku Duchcov. Nový návštěvnický okruh tematicky rozšíří a doplní stávající trasy a představí duchcovsko-litomyšlskou větev rodu.

Hradozámecká noc 2020

Také v Hradozámecké noci budou hrát Valdštejnové ústřední roli. Bude se konat s centrem na zámku Mnichovo Hradiště, v sobotu 29. srpna. Tento zámek slavnostně zpřístupní rozšířenou expozici u hrobky Albrechta z Valdštejna. I k valdštejnskému projektu uveřejnil NPÚ spot.

#napamatku

Abyste podpořili památky, vyzývá Národní památkový ústav kampaň s názvem #napamatku. Vyražte na památky, pořiďte si fotku na památku a sdílejte ji s hashtagem #napamatku.

Zdroj: NPÚ

Pošlete článek dál: