Již tradičně máme pro vás několik tipů na speciální prohlídky, trhy a jarmarky, které se konají na památkách v péči NPÚ.

„Hradozámecký advent je již tradiční a velmi oblíbenou akcí, jen minulý rok ho navštívilo přes čtvrt milionu lidí. Návštěva vánočně vyzdobených hradů a zámků je nejen dobrou volbou jak si odpočinout od předvánočního shonu a nasát vánoční atmosféru, ale i jedinečnou možností poznat památky trochu jinak. Připraveny jsou speciální prohlídkové okruhy, které návštěvníky nechají nahlédnout do jindy nepřístupných míst, adventní koncerty i dobové jarmarky,“ říká generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Adventní doba je kouzelné období. Pokud si ho budete chtít pořádně užít, můžete se vydat třeba na adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci, kde bude v provozu 500 let stará černá kuchyně. Atmosféru budou doprovázet tvůrčí dílny pro děti i dospělé. (7.-8. prosince)

Hrad a zámek Frýdlant www.zamek-frydlant.cz 7. – 8. 12. zve na Vánoce u Clam-Gallasů a na prohlídky vánočně vyzdobených reprezentačních interiérů. Hosty přijme sám Matyáš Gallas.

Audienci u krále Přemysla Otakara II. a řemeslný jarmark s bohatým doprovodným programem čeká na Královském adventu na Křivoklátě o víkendu 14. a 15. prosince.

Kulturní nabídku má zámek Kunštát. V pořadí již 12. cyklus adventních koncertů bude probíhat každou adventní neděli.

Zajímavý příběh Zpátky do Betléma je připraven na hradě Točník 11. prosince od 17.30. www.hrad-tocnik.cz

Zámek v Březnici nabídne jedinečné prohlídky s ukázkami vánočních zvyků a tradic, s koledami a zpěvy, zámeckým pálffyovským betlémem. (14. prosince)

Zámek Hrádek u Nechanic, foto: Viktor Čáp

15. prosince je na zámku Veltrusy připraven živý betlém, který se vydá s průvodem k Jezulátku. www.zamek-veltrusy.cz

14. 12.–15. 12. ožijí slavnostně vyzdobené interiéry zámku Ploskovice kostýmovanými scénkami s tematikou vánočních svátků. Zároveň si můžete prohlédnout tradiční vánoční jarmark ve vestibulu zámku. www.zamek-ploskovice.cz

Kam na Štědrý den?

V tento den bude otevřen třeba hrad Bouzov, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, zajímavým zážitkem bude půlnoční mše v zámecké kapli na Bečově.

První státek vánoční

Otevřeno bude mít zámek Lysice a hrad Šternberk, na svatého Štěpána pak hrady Bouzov a Buchlov a kostel v Mostě.

Silvestr

Také v tento den bude otevřena řada památek – vila Stiassni, hrady Bouzov a Šternberk, zámky Velké Losiny, Mníšek pod Brdy a Kynžvart nebo hrad a zámek Bečov.

25. 12. a 31. 12. si budete moci užít Vánoce na zámku Lysice. Prohlédnout si vánočně vyzdobené komnaty s povídáním o vánočních časech na zámku. www.zamek-lysice.cz

Po celý rok má otevřeno

I po skončení Hradozámeckého adventu se můžete vydat na památky. Otevřeno mají zámky Sychrov, Mníšek pod Brdy a Valeč, Květná zahrada v Kroměříži a hrady Karlštejn a Křivoklát mají otevřeno po celý rok, zámky Lednice a Kynžvart mohou zájemci navštívit až do Vánoc a v následujícím roce hned od února. Zámek Třeboň nabízí od nového roku do zahájení hlavní sezony prohlídky každé úterý.

Chtěli byste další tipy? Pak se můžete podívat na přehled NPÚ.

Zdroj: NPÚ

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: