Hradozámecká noc je každým rokem velmi očekávanou událostí, která změní rej na památkách nejen ve správě NPÚ. Letos se koná 27. srpna. Na co se můžete těšit v Českém Krumlově, v Třeboni, na Troskách, na Grabštejně, ale také třeba ve Slatiňanech?

Hradozámecká noc v Jižních Čechách

V letošním roce se návštěvnici mohou kromě volných prohlídek interiérů prvního patra červenolhotského zámku těšit také na divadelní představení. „Pět krátkých masopustních her a interludií představuje klíčová díla českého divadla pozdního humanismu a raného baroka. Jejich spojujícím motivem jsou vztahy v rodině, ať už mezi rodiči a dětmi, nebo mezi manželskými partnery“, upřesňuje kastelán Tomáš Horyna. „Oproti minulým ročníkům se budete moci o zámku dozvědět mnohé od našich průvodců, kteří budou nejen odpovídat na dotazy, ale také iniciativně vykládat zajímavé příběhy o zámku jako takovém, lidech, kteří jej obývali, a věcech, kterými se někdejší majitelé obklopovali“, dodává k prohlídkám kastelán Horyna. Začátky představení jsou v 16:00; 18:15; 20:30 a trvají zhruba 80 minut. Vstupné je dobrovolné. Rezervace na představení je nutná.

Hlavním centrem Hradozámecké noci se v rámci celé České republiky stane Český Krumlov. Odpolední část programu se začátkem od 13:00 je určena široké veřejnosti. „Zčásti zdarma a z části za standardní vstupné bude kromě tradičních prohlídkových tras otevřeno Lapidárium, Kovárna, herní prostor na II. nádvoří, Místnost věžníka na věži, Konírna a Zahradní muzeum. Prohlídky vybraných interiérů i hradozámeckého areálu doplní hudební a kratochvilná představení“, přibližuje kastelán Pavel Slavko. Večerní komponovaný program je připraven od 18:30 do 23:30 a ponese se v duchu renesančních a barokních zábav na aristokratickém dvoře. Chybět nebude hudba a tanec v barokním divadle a Maškarním sále, ani zážitková gastronomie. Připraveny jsou komentované prohlídky výstavou Šlechtické slavnosti a zábavy. Vrcholem večera bude scénické zpracování svatojiřské legendy na II. nádvoří, v němž nebudou chybět světlené a pyrotechnické efekty. Počet účastníků je limitován kapacitou nádvoří a historických interiérů zámku na 200 osob, proto doporučujeme zakoupení vstupenek předem. Vstupné je 900,- Kč. Po dobu konání večerní akce budou brány zámku pro veřejnost uzavřeny.  

Iluminovaná zahrada zámku Český Krumlov. Foto: NPÚ

Poslední srpnová sobotní noc bude v Dačicích nocí zámeckomuzejní. „Během nočních prohlídek bez průvodců bude totiž možné navštívit jak zámeckou expozici, tak i expozici Městského muzea a galerie Dačice, které sídlí v zámecké budově“, vysvětluje kastelánka Kristýna Dvořáková. Prohlídky překrásných reprezentačních i soukromých pokojů rodu Dalbergů budou ve večerních hodinách volné bez průvodce a bez časového omezení. Zcela výjimečně mohou zájemci okusit i večerní atmosféru muzea a galerie a shlédnout divadelní představení na motivy povídky Karoliny Světlé na nádvoří od 20:00. Vstupné na prohlídku zámku a muzea včetně divadelního představení bude společné – 200 Kč, dětské 80 Kč. Vstupenky budou k zakoupení na místě, na pokladně zámku. Rezervace nejsou potřeba. 

Večerní kostýmované prohlídky reprezentačními pokoji zámku Hluboká zpestří dobové vystoupení kouzelníka. Prohlídky budou probíhat od 18:0 do 22:00. S ohledem na omezenou kapacitu prohlídek doporučujeme rezervaci předem.

Na hradě Landštejn doprovodí výklad o historii hradu současná i historická hudba v podání Jindřicha a Ley Mackových, kteří zahrají na loutnu a housle. Od 20:00 je připraven program pro děti s povídáním o hradu, legendou o Bílé paní a písničkami z pohádek. Akce se bude odehrávat pouze na nádvoří a k organizované prohlídce bude přístupný hradní příkop. Vstup do areálu bude umožněn vždy 10 minut před začátkem programu, tedy v 19:50, ve 20:50 a ve 21:50 hodin. Areál se uzavře ve 23:00 hodin.

Na hradě v Nových Hradech si připomenou událost, jež se odehrála na přelomu července a srpna roku 1794. „Tehdy se na Nových Hradech konala inscenovaná venkovská svatba. Jednalo se o akci organizovanou při příležitosti vzácné návštěvy členů knížecích rodin ze Schwarzenbergu a z Lobkovic. Roli nevěsty sehrála schovanka hraběnky Terezie Buquoyové Rosalie Apfalterová“, vysvětluje kastelán Jan Smolík. Od 19:00 do 22:00 se budou konat noční prohlídky hradu s průvodci v historických kostýmech.

Foto: NPÚ

Na programu hradu Rožmberk jsou večerní prohlídky hradních interiérů a věže Jakobínka. Na nádvoří budou probíhat přednášky o výsledcích výzkumu hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě, o rytířských turnajích nebo o soukromých slavnostech rodiny Buquoy. O hudební doprovod se postará klavírista Leo Schwarz.

Návštěvníci se na zámku v Třeboni vrátí do dob Viléma z Rožmberka a Petra Voka, mohou tu potkat zajímavé osobnosti našich dějin a setkat se dokonce i se samotným císařem Rudolfem II. Odvážlivci se v průběhu prohlídky mohou zapojit i do vědomostního kvízu a soutěžit o malý dárek. Prohlídky začínají v 19:00, 20:00, 21:00 a 22:00.

Hradozámecká noc v Libereckém kraji

Na hradě a zámku Frýdlant si mohou návštěvníci zatančit, poslechnout koncert dobových nástrojů a také se vydat do zámeckých komnat, kde uvidí scénky ze života panstva i sloužících. Na závěr ochutnají koláčky ze zámecké kuchyně. Na hradě Grabštejn se pro velký loňský úspěch reprízují noční prohlídky na téma místních pověstí, doplněné o živou hudbu. Hrad Trosky se romantickou formou – budou se zde opékat špekáčky, zahraje country kapela a zaměstnanci hradu budou návštěvníkům vyprávět pověsti a báje, které se týkají hradu a jeho historie. 

Hradozámecká noc v Pardubickém kraji

Zapojuje se také zámek Litomyšl s komickými scénkami na téma vdavek dcerky pana továrníka, které budou doplněny o ukázky historických tanců. Areál slatiňanského zámku se stane dějištěm divadelního představení Strašidlo cantervillské. Romantické, ale i dobrodružné povahy zveme na hrad Litice, kde se uskuteční noční prohlídky hradu pouze s baterkou.

Foto: NPÚ

Hradozámecká noc v Královehradeckém kraji

Na zámku Náchod se proradní sloužící během noční prohlídek chystají na příjezd nového pána, ale cizinců přijde několik. Před kým je potřeba se přetvařovat? Na Opočně se během nočních prohlídek uskuteční setkání  rakouského ministra zahraničí Klemense Václava Metternicha, pruského krále Fridricha Viléma III. a ruského cara Alexandra I., ale i zde bude setkání těchto státníků okořeněno vtipnými zápletkami. Na zámku v Ratibořicích bude provázet pan správce, komorník vévodkyně, nebo všetečná a upovídaná komorná. Prohlídky jsou doplněny o krátká hudební vystoupení.

Podívejte se na kompletní přehled zapojených památek.

Zdroj: NPÚ

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: