Unikátní výstava Největší záhady a tajemství světa je znovu na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun a nabízí spoustu skvostů (i když kopií) a zajímavostí.

Foto: archiv zámku

Autoři výstavní koncepce Ing. Mgr. Ondřej Rea a Mgr. Petr Lukas v ní představují výjimečnou a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty téměř všech světadílů. Veškeré exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství.

I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilií a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů se autoři propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Austrálie, Hondurasu a Číny.

Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9 kg krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné Mitchell-Hedgesovy lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly nejmenovaného naleziště za uplynulých několik desítek let. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost.

Křišťálová lebka – záhada Mayů stará 3500 let anebo jen necelé století?

Je lebka magická a má zvláštní schopnosti, například dlouhověkost? Má původ ve střední Americe nebo na Marsu? Částečně vám odpoví textové panely, ale výslednou domněnku si budete muset udělat sami… Kolekci náboženských artefaktů tvoří další pozoruhodné repliky – Longinovo kopí nebo Turínské plátno s velmi atraktivním videomappingem. Ukázky, jak by mohl vypadat tzv. Svatý grál, ztvárnili kurátoři výstavy formou hologramu.

Starověký původ

Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač – Mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka s dřevěným tlumítkem (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.

Množství zajímavostí

I o těchto exponátech se dozvíte mnoho překvapivých zajímavostí – měli jste například ponětí, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění, v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byla v Řecku zcela neznámá? Nebo že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody jak při bojových taženích před naším letopočtem, tak i v období míru ve 20. století?

Foto: archiv zámku

Můžete se těšit na celou řadu dalších exponátů, včetně obrovské kopie sochy Moai z Velikonočního ostrova, faksimile nejtajemnějšího rukopisu světa zvaného Voynichova nebo hlaviček tsantsa (= vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů). Expozice je umocněná využitím moderních multimediálních prvků např. videomappingu nebo hologramu a také krátkých videí na LCD.

Výstava Největší tajemství a záhady světa se koná v termínu od 23. dubna do 28. července 2022. V květnu můžete navštívit zámek od 10-16 hod. (poslední prohlídka 15:30), v červnu a červenci od 9-17 (poslední prohlídka 16:30).

Zdroj: TZ Objevuj památky

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: