V našem novém turistickém seriálu vás budeme zvát na známá i méně známá místa. Nabídneme jejich zajímavosti a tipy, kam pokračovat na zajímavý výlet.
Jako první cíl jsme vybrali jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století, hrad Křivoklát.

Foto: krivoklat.cz
Foto: krivoklat.cz

Národní kulturní památka se nachází na skalnatém ostruhu nad Rakovnickým potokem, na trase mezi Rakovníkem a Berounem.

Na hradě, jehož podobu utvářeli Přemyslovci, Lucemburkové i Jagellonci, naleznete třeba Královský (velký) sál s unikátní hvězdovou klenbou. Sál pochází ze 13. století, je druhým nejrozsáhlejším gotickým sálem u nás a dokonce i ve střední Evropě – po Vladislavském sále na Pražském hradě. Velmi výjimečnou historickou hodnotu má bezpochyby fürstenberská knihovna, která ukrývá 52 tisíc svazků iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků a vzácných disertací. Za pozornost stojí i pozdně gotická kaple s bohatou sochařskou i malířskou výzdobou.

Na někdejší reprezentační sídlo českých králů zve na prohlídku od úterý do neděle. Nový prohlídkový okruh Na hradby! je ovšem volně přístupný, bez průvodce, i v pondělí. Prohlédnout si můžete lovecké interiéry ve Velké věži, východní parkán a hradební systém.

Foto: archiv NPÚ
Foto: archiv NPÚ

V knize Nejkrásnější výlety autem 2 (Universum, 2016) naleznete trasu Kudy chodil Ota Pavel. Zastávkou č. 13 je právě Křivoklát. Z titulu se dozvíte, že v 16. století tu byl vězněn alchymista Edward Kelley (Kelly) a při pokusu o útěk z věže Huderky si tu zlomil nohu, která mu musela být amputována.

Aktuálně

1. června bude na hradě Křivoklát otevřena výstava Bible Václava IV. (více o akci) a současně budou zahájeny noční prohlídky Lucemburkové na Křivoklátě.
Začátkem srpna proběhne 21. ročník Křivořezání. Více než 30 řezbářů vytvoří díla na téma: Václav IV. na Křivoklátě a jeho život. Více o akci.

Nejnovější akce sledujte na www.krivoklat.cz/cs/akce.

Kam dále?

Na Křivoklátě můžete využít několika vyznačených vycházkových okruhů. Jedním je například 2km Vyhlídková stezka Křivoklát s úchvatnými pohledy do okolí. Na dvou panelech se dozvíte informace o hradu a obci.

Pokud se chcete vydat dál po trase Oty Pavla, pokračujte do Zbečna, kde si prohlédněte Hamouskův statek z roku 1760. Dále třeba do Nižboru s barokním zámkem, kde je umístěno informační centrum keltské kultury. Poté zavítejte do Stradonic, známých keltským oppidem z 2. stol. před naším letopočtem. Z Nižboru přes Stradonice vede 6km naučná stezka (na téma oppidum) na vrch Hradiště a vrací se do Nižboru.

Vydat se můžete také na zámek Žleby nebo Veltrusy. Právě Veltrusy budou dalším místem, kam vás za týden pozveme.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: